Rijke wijnen met een fijn 58 AlltrHande C0NDR11 COTES DO RHONE Ruiken aan de kurk? Een kurk ruikt door de opslag vaak wat muf aan de buitenkant. Dit zegt dus niets over de wijn. Daaren- tegen kan een wijn wel 'kurk heb- ben'. Dat betekent dat de wijn muf ruikt en smaakt. Heel af en toe komt dat voor. Het enige dat dan helpt, is een nieuwe fles open trek- ken. De bedorven wijn kunt u terugbrengen naar de winkel. Uitzicht vanaf de heuvel van Crozes- Hermitage op de Rhdne. Audibert Delas Veel Rhone-wijnen van Albert Heijn komen van Audibert Delas. Dit wijnhuis werd gesticht in 1835 en was tot 1977 een familiebedrijf. Nu behoort het tot de Louis Roederer-groep, £en van de top-Champagnehuizen. Audibert Delas is gevestigd in het hart van de appellation Saint-Joseph en bezit wijngaarden in verscheidene noordelijke Rhone-districten. Van oudsher treedt Audibert Delas 00k op als han- delshuis, waarbij het wijnen selecteert uit alle Rhone-districten. De grote spe- cialiteit zijn echter de wijnen uit het noorden. De voortreffe- lijke wijnen van Audibert Delas zijn duidelijk herkenbaar aan de eigen, van een zegel voorziene fles. slechts 110 hectare, terwijl de appellation controlee Cotes du Rhone 43.500 hectare beslaat! Dit maakt de noordelijke wij nen betrekkelijk zeldzaam en daarom wat duurder. Voor de Albert Heijn 'Wijnmarkt' zijn voornamelijk noordelijke Rho- newijnen geselecteerd. Rhone-appellations Cote Rotie betekent letterlijk 'geroosterde helling'. De drui- ven worden er verbouwd op terrassen tegen zeer steile hel- lingen, die moeilijk te bewer- ken zijn. De productie is gering. Bijzon- der is dat voor deze rode wijn van de syrah-druif 00k een beperkte hoeveelheid witte viognier-druiven mag worden gebruikt. De blauwe en witte druiven moeten echter altijd samen vergisten. Door de viognier- druiven krijgt de elegante cote rotie een mooie zuurbalans. De wijn kan enkele jaren rijpen. Een van de mooi- ste witte wijnen van de Cote du Rhone is de condrieu. Alleen de viognier-druif mag ervoor worden gebruikt. Het is een zeer rijke wijn met een fijn boeket die jong moet worden gedronken. Een beroemde noordelijke Rhonewijn is de hermitage, afkomstig van wijngaarden op een heuvel met uitzicht op de Rhone. Hermitage is een wijn van klassieke 'snit', dat wil zeggen diep donker getint en zeer robuust van karakter. Hij wordt wel beschreven als een uitgesproken 'manne- lijke' wijn. Wie aan hermitage denkt, denkt aan rode wijn. Er is 00k wat witte wijn, niet gemaakt van de viognier-druif, maar van de druivenrassen marsanne en roussanne. De rode wijnen zijn echter veel belangrijker. Deze kunnen tien jaar of lan- ger rijpen. Om de heuvel van Hermitage heen ligt de appellation Crozes-Hermitage. Ook hier zijn de rode wijnen het belangrijkste. Ze doen denken aan hermitage-wijnen, maar zijn veel lichter van structuur. De rode zijn vrij snel op dronk en kunnen circa vier jaar rijpen. De appellation Saint-Joseph is voorname lijk bekend om zijn verfijnde, soepele rode wijnen van de syrah-druif. Ze zijn snel drinkbaar en kunnen drie tot vier jaar rij pen. Er wordt ook een heel klein beetje frisse witte wijn verbouwd. Cornas is net als Hermitage zeer krachtig van structuur. De kleur is veelal bijna zwart. Cornas moet niet te jong (liefst na vijf tot tien jaar) worden gedronken.

Allerhande | 1998 | | pagina 58