specialiteiten voor speciale momenten Dp heuvel van Crozes-Hermitage AllerHande 57 De Rhonestreek is met 75 a 80.000 hectare aan wijngaarden na Bor deaux het tweede kwaliteitswijnge- bied (met AOC-wijnen) van Frankrijk. Het is bijna 200 kilometer lang en strekt zich uit van even bezuiden Lyon tot net voor- bij Avignon in het zuiden. Het gebied is verdeeld in enkele tientallen districten met eigen herkomstbenamingen. Noord en zuid Wijnkundig splitst men de Cotes du Rhone op in een noordelijk en een zuide- lijk deei. De bij ons zo populaire appella tion controlee Cotes du Rhone komt uit het zuidelijke deel, net zoals de appella tions Chateauneuf-du-Pape, Gigondas, Tavel enzovoort. Deze 'zuidelijke' wijnen onderscheiden zich aanzienlijk van de 'noordelijke'. Dit komt door de verschil- len in klimaat, bodemgesteldheid, ligging van de wijngaarden ten opzichte van de zon en zeker ook door de toegepaste drui- venrassen. In de zuidelijke wijnen worden doorgaans vrij veel verschillende druiven- rassen gebruikt. In de noordelijke wijnen is dat anders: in rode wijnen zit uitslui- tend de syrah- druif en in de witte voorname- lijk de viognier-, danwel de marsanne- of roussannedruif. Vergeleken met de productie in het zui den is die in het noorden piepklein. In het zuiden zie je wijngaarden waar je maar kijken kunt. In het noorden zijn de wijngaarden kleiner en liggen ze veelal op terrassen, tegen soms zeer steile hellingen. De appellation con trolee Condrieu bijvoorbeeld komt van Kiezelbodems in Chdteauneuf-du-Pape

Allerhande | 1998 | | pagina 57