Elegante wijnen van arme bodems Saint-Emilion en Pomerol De wijnen van Saint-Emilion vallen bij velen in de smaak omdat ze, als ze wat rij- per zijn, fluweelzacht en tegelijk stevig van smaak zijn. De verhouding tussen de toegepaste druivenrassen is in Saint-Emi lion net andersom dan in de Medoc en Haut-Medoc: de merlot vormt hct leeu- wendeel en wordt aangevuld met caber net-franc. De eenvoudiger saint-emilions zijn drinkbaar binnen twee a drie jaar. De hogere kunnen veel langer, tot meer dan tien jaar rijpen. Rond Saint-Emilion lig- gen vier kleine districten, alle met Saint- Emilion in de naam: Puisseguin-Saint- Emilion, Saint-Georges-Saint-Emilion, Montagne-Saint-Emilion en Lussac-Saint- Emilion. Wijnhandelaren noemen deze districtjes de satellieten van Saint-Emi lion. De wijnen doen sterk denken aan die van de beroemde buurman, maar zijn in doorsnee iets lichter. Laat ze niet te lang rijpen, hoogstens drie of vier jaar. Pomerol is heel klein, maar o zo lekker. Dat vindt bijna iedereen en daarom zijn de wijnen helaas altijd duur. De merlot- druif is hier oppermachtig. Grand cru's kent men er niet, maar hier komt wel een van's werelds duurste wijnen, Chateau Petrus, vandaan. De meeste pomerols kun nen goed rijpen. De eenvoudige (als je daarvan al kunt spreken) circa vijf jaar, de toppers aanzienlijk langer. Cotes de Bordeaux Vijf districten in Bordeaux hebben het woord 'Cotes' in hun naam: Cotes de Bourg, Premieres Cotes de Blaye, Premieres Cotes de Bor deaux, Cotes de Castillon en Bordeaux Cotes de Francs. Ze liggen her en der over het gebied verspreid, maar heb ben gemeen dat ze alle op de rechteroever van een rivier liggen, dat hun wijnhellin- gen zuidwestelijk zijn gericht, dat hun bodemge- steldheid gelijk is en dat ze Koud of op kamertemperatuur? Witte wijn moet koel worden geser- veerd, maar beslist niet te koud. Meestal is 810 °C koel genoeg. Voor de betere wijnen is 10-12 "C zelfs beter. Een wijn die te koud wordt geserveerd, biedt nauwelijks nog geur en smaak. Van rode wijnen wordt vaak gezegd dat ze op kamertemperatuur moeten worden geserveerd. De huidige kamertempera tuur (circa 21 °C) is echter te warm. Serveer rode wijn nooit warmer dan op 16 °C. Als hij op tafel staat, klimt de temperatuur a! snel op naar 18 °C. Een wijngaard in het omvangrijke gebied Entre-deux-Mers. tientallen jaren. Maar de meeste wijnen zijn al na enkele jaren op dronk. Graves/Pessac Leognan Graves/Pessac-Leognan is een omvangrijk dis trict. Je vindt er zowel rode als witte topwij- nen. Van goede jaar- gangen kunnen beide (dus ook de witte!) lang rijpen. Bij de rode wij nen is meestal ook de cabernet-sauvignon dominant. In 1986 kreeg het meest noorde- lijke deel van Graves, dat tot aan de bui- tenwijken van de stad Bordeaux reikt, zijn eigen herkomstbenaming: Pessac-Leognan. Daar zijn alle grand cru's van Graves te vinden. Pourriture noble Sauternes-wijnen worden gemaakt van druiven die zijn aangetast door 'pourriture noble' (letterlijk 'edele rotting'). In het warme, vochtige najaarzet- ten zich minuscule organismen af op de overrijpe druiven. Deze perforeren de schillen. Als de zon erop schijnt, verdampt het water in de druiven, waardoor druivensap overblijft met een hoge con- centratie suiker. Ook ondergaat de most een smaakverandering. De wijn van deze verschrom- pelde druiven (rechts) is heel populair door z'n zeer zoete en heel eigen karakteristieke geur en smaak.

Allerhande | 1998 | | pagina 50