f3 Jan van Schie, bio I og isch c m clkvcehoud c r Jan Zomerdijk, directeur van Zuiver Zuivel bioloqische zuivel lk jaar vloeit er 1,7 miljard liter aan melk, karnemelk, via en yog hurt door de Nederlandse kelen. t J Slechts een minuscuul deel daar- van is op biologische wijze gemaakt, ter- wijl in een land als Denemarken 15 tot 20% van de zuivelproducten biologisch is. Maar Nederland loopt in. Inmiddels doen zo'n 800 boerenbedrijven in Nederland aan biologische landbouw of veeteelt en dat aantal blijft groeien. Levende weide, ruime stalien Biologische zuivel komt van boerderijen waar de koeien op zo natuurlijk mogelijke wijze worden verzorgd. Doordat er geen kunstmest en geen chemische onkruidbe- strijdingsmiddelen gebruikt worden, groeit in de wei niet alleen gras, maar ook klaver, kruiden en weidebloemen. De koeien krijgen dus een gevarieerd maal en kenners beweren dat mede daardoor de smaak van biologische zuivel 'rijker' is. Ook het droogvoer dat de koeien eten, is zoveel mogelijk afkomstig van biologische teelt (minimaal 80%). In de stalien ligt vrijwel altijd stro, al zijn er ook biologische boeren die gebruikma- Zuiver Zuivel in Limmen is de grootste producent in Nederland van biologische zuivel en leverancier van Albert Heijn. Het bedrijf produceert sinds 1980 biolo gische zuivel. 'Wij werken met een kleine honderd biologische boeren. We verwerken de melk hier in de fabriek tot biologische zuivelproducten. 's Ochtends komt de bestelling van Albert Heijn binnen, 18 uur later is het uitgeleverd. Voor producten die extra bewer- king nodig hebben, zoals vanillevla of vruchtenyog hurt, gebruiken we biologi sche grondstoffen die zijn goedgekeurd door de keu- ringsinstantie Skal. Toen wij met biologische zuivel begonnen, hadden we daar een heel goed gevoel bij, maar het was wel een gedurfde specialisatie. Nu begint het echt te lopen, maar van mij mag de markt nog wel even groeien.' ken van boxen. De koeien staan los en kunnen vrij bewegen. Preventief medicij- nen toedienen is uit den boze. Alleen als het echt nodig is, worden er antibiotica gebruikt. De koe wordt dan tijdelijk apart gehouden en haar melk wordt niet als consumptiemelk verkocht. Dat gebeurt in de niet-biologische melkveehouderij ove- rigens ook, alleen is de herstelperiode dan minder lang. De consequentie van deze natuurlijke pro- Jan van Schie houdt 160 dieren op 120 hectare land. Kunstmest gebruikt hij a! heel lang niet meer, daarom was de omschakeling naar een biologisch bedrijf vrij eenvoudig. Sinds 1 januari 1996 levert hij zijn melk aan Zuiver Zuivel. 'Ik houd van de natuur en van dieren. Daarom spreekt het idee om zorgvuldig om te gaan met natuur en beesten me aan. Ik wil biologisch verantwoorde kwaliteit leveren en de aarde netjes achterlaten. Maar je moet wet nuchter blijven. Als een van mijn die ren pijn lijdt, geef ik het lie ver medicijnen dan dat ik de natuur zijn gang laat gaan. Je kunt een zieke koe toch niet la ten crepe ren? Celukkig hoeft dat in de biologische melkveehouderij ook niet. We gebruiken medi cijnen alleen als het nodig is, en nooit preventief. Dat vind ik de juiste filosofie.' ductiewijze is dat een biolo gische koe minder melk geeft dan een niet-biologi- sche koe. Ver- der groeit het gras in de wei minder snel, houdt de boer minder koeien per vier- kante meter, krijgen de koeien biologisch geteeld voer en zijn de geproduceerde hoeveelheden kleiner. Er wordt niet het uiterste gehaald uit land en dier en dat maakt de producten duurder dan niet-bio logische zuivel. Daar staat tegenover dat u verzekerd bent van een zuiver, natuurlijk product. Strikte voorwaarden De leverancier van Albert Heijn is Zuiver Zuivel in Limmen (Noord-Holland), een van de pioniers op het gebied van biologi sche zuivel. Een groot aantal biologische boeren is bij het bedrijf aangesloten. Zij leveren de melk voor tal van zuivelpro ducten. Daarbij wordt, ook als het om afgeleide producten zoals desserts gaat, uitsluitend biologische ingredienten gebruikt en geen chemische of syntheti- sche kleur- en smaakstoffen. De produc- AllprHandt |33

Allerhande | 1998 | | pagina 33