Weten van wijnen WIj 11 om met room en noten Bijzondere kaas uit Salzburg meekoken Geconcentreerde smaakmaker AllerHande 13 Speciaal voor dit jaargetijde heeft Albert Heijn twee dagverse taarten: Herfstschnitt 6,95) en Amarettotaart (/8,9S). De langwerpige Herfstschnitt bestaat uit twee lagen iuchtige vanillecake gevuld met amaretto- bavaroise en amarettogelei. De schnitt is gedecoreerd met cappuccinoslagroom, hazelnoot schaafsel, chocoladeschaafsel en notenmix. De Amarettotaart bestaat uit amarettobavaroise met daarin kleine bitterkoekjes tussen twee lagen luchtig mosko visch gebak. De taart is afgewerkt met nop- pen slagroom met amandel schaafsel en geleistrepen. Gebak Albert Heijn heeft nu drie bijzonder smake- lijke kaassoorten in het assortiment die afkomstig zijn uit het Oostenrijkse Salzburg. Daar worden deze kazen sinds 1889 volgens familierecept gemaakt. Salzburger Bauernk3se 2,99 per 100 g) is een halfharde 45+ gaten- kaas met een zachte korst. Deze kaas is makke- lijk te snijden en heeft een verfijnde pikante smaak. Salzburger Landkase 2,99 per 100 g) is ook een halfharde kaas met een zachte korst. Deze kaas is een 55+ kaas met een karakteris- tieke mild pikante smaak. Bij deze twee soorten kaas smaakt een lichte, droge witte- of rode wijn heel lekker (wijnsuggestie 1 of 6). De derde kaas - Salzburger Edelweisser 2,99 per 100 g) - is een 65+ witschimmelkaas met enkele kleine gaten en een zachte korst. Deze kaas heeft een heel eigen milde smaak. Serveer bij deze Edel weisser bijvoorbeeld een lichte, droge rode wijn (wijncategorie 6). Nieuw bij Albert Heijn is wijn die speciaal gebotteld is om extra smaak toe te voegen bij het koken, onder de naam Chateau de Cuisine. Deze culinaire smaakmaker is gemaakt op basis van geconcentreerde wijn. Gebruik het bijvoorbeeld in vlees-, vis- en pastagerechten, in dressings, jus, saus en soep of in klassieke recepten - zoals Boeuf Bourguignon - in plaats van gewone wijn. Chateau de Cuisine is verkrijgbaar in rood en wit en is na opening maar liefst drie maanden houdbaar in de koelkast. Een flesje van 350 ml kost 4,29.® Aansluitend bij de Wijnmarkt van Albert Heijn vindt u in deze AllerHande een uitgebreide spe cial over Franse wijnen. Voor wie meer wil weten over wijn is er 'Het Lekkere Wijnboek', met uitgebreide informatie, ach- tergronden en recepten 25,00). Verkrijgbaar zolang de voorraad strekt.

Allerhande | 1998 | | pagina 13