De voorouders' van het Albert Heijn bestek Verzilver uw Air Miles! geestelijken. Als prinses Theodora al op jonge leeftijd aan een ziekte overlijdt, ziet de kerk dit dan ook als een straf van God. Hoge kragen Het duurt dan nog enkele eeuwen voordat de vork echt terrein wint. Als de Franse Koning Hendrik III in 1574 in Venetie is, ontdekt hij dat er aan het Venetiaanse hof met tweetandige vorken wordt gegeten. Hij voert dit gebruik onmiddellijk in aan het Franse hof, vooral om praktische rede- nen. Door met een vork te eten, bevuilde de elite niet zo snel de hoge gesteven kra gen, die toen in de mode waren. Menig- een beschouwt de vork dan echter nog als een belachelijk geraffineerd instrument. Zo eet Zonnekoning Lodewijk XIV nog een tijdlang met zijn handen. Maar als hij in 1669 het gebruik van een mes met een scherpe punt verbiedt - als veilig- heidsmaatregel tegen vechtpartijen - verschijnt de vork steeds vaker op tafel. Het duurt nog tot het einde van de acht- tiende eeuw voordat de eetvork echt ingeburgerd is, niet alleen om spijzen aan te spietsen, maar ook om spijzen op te tasten. Met kerst uw nieuwe bestek op tafel Spaart u enthousiast voor een van de Albert Heijn-bestekken? Maar gaat dat u eigenlijk niet snel genoeg? Dan heeft Albert Heijn de oplossing. Tot en met 31 december van dit jaar bestaat name- lijk opnieuw de mogelijkheid Air Miles te verzilveren voor de aanschaf van bestek. 30 Air Miles geven 10,00 korting (40 Bonus punten geven eveneens f 10,00 kor ting). Dat kan lekker opschieten, want met 150 Air Miles betaalt u zo voor een door het befaamde huis Christofle zwaar verzilverd cou- vert (Orleans of Versailles) geen f 89,95, maar slechts/ 39,95. En voor een couvert (mes, lepel, vork) van een van de roestvrijstalen bestekken Cannes of Nice van Guy Degrenne betaalt u met 120 Air Miles geen/49,95, maar slechts 9,95. Dit biedt u de mogelijkheid om uw bestek nog voor de feestdagen in huis te hebben. De actie is geldig tot en met 31 december 1998. Hoe eerder u uw Air Miles inlevert, hoe groter de kans is dat het bestek van uw keuze op voorraad is. Zie voor de nieuwe spaarvoorwaarden ook de folder in de winkel. In uw Albert Heijn- winkel zijn boven- dien brochures verkrijgbaar met een volledig overzicht van het assortiment. De eetvork ontwikkelt zich dan van de rechte tweetandige vork naar de gebogen, viertandige vork zoals we die nu kennen. Vanaf de achttiende eeuw worden mes, vork en lepel in series van zes of twaalf gemaakt. De gast neemt dan niet langer zijn eigen bestek mee, maar vindt dit op de gedekte tafel. Later die eeuw wordt het tafelgerei uitgebreid met ser- veerbestek, dessertcouverts et cetera, en tegelijkertijd ontstaan er etiquettes en voorschriften voor het gebruik, zoals die nu nog gelden. AllerHande Op deze vroeg 17de- eeuwse prent van Petrus Isselburg is een tafelscene uitge- beeld rond het Bij- beise verhaa! van de verloren zoon, die zijn erfdeel uitgeeft aan overdadige maaltijden. De 'verloren' zoon is te vinden staande achter de tafel, terwijl hij op elegante wijze met behulp van een tweetandige vork een hap van zijn gerecht neemt. Het is nogal twijfelachtig of in de tijd waarin het verhaal zich afspeelde zo'n vork al in gebruik was. (Detail uit gravure collectie Museum Boijmans Van Beuningen, foto Tom Haartsen) Het heft van messen heeft bestekontwerpers in de loop der jaren veel inspiratie gegeven. Allerlei materialen zijn hiervoor inmiddels gebruikt: tin, roestvrij staal, zilver, been, hoorn, porse- lein, hout en kunststof, om er maar een paar te noemen. Tegenwoordig worden de meeste bestekken uit roestvrij staal vervaar- digd. De grote duurzaamheid en het gebruiksgemak zijn daar mede debet aan. Bovendien staat het materiaal allerlei bijzondere ontwerpen toe, zoals bij dit fraai vormgegeven Cannes-bestek van Albert Heijn. Compleet bestek

Allerhande | 1998 | | pagina 121