mmis ten, mocht het tafelschip alleen geopend worden in bijzijn van de eigenaar. Verder hadden veel middeleeuwse vorsten lepels van serpentijn. Deze steensoort werd verondersteld te springen als hij in aanra- king kwam met gif. Ook het bedekken van de spijzen was een bekende voorzorgs- maatregel. Het woord 'couvert', dat 'bedekt' betekent en dat nu wordt gebruikt voor het eetgerei van een per- soon, is eraan ontleend. Het gebruik van de vork als middel om het eten naar de mond te brengen, is waarschijnlijk afkomstig uit het Byzan- tijnse rijk. De Byzantijnse prinses Theo dora introduceert dit onderdeel van het bestek in de elfde eeuw in Venetie. Wan- neer ze trouwt met de Venetiaanse hertog neemt ze uit haar ouderlijk paleis de gewoonte mee om te eten met een gouden vorkje. Dit spreekt de Venetiaanse dames wel aan en al snel volgen enkelen van hen het voorbeeld van de prinses. De kerk is echter fel gekant tegen dit gebruik en bestempelt het als een duivelse zede. Het is een belediging van God om voedsel waar om gebeden is met iets anders dan met de handen aan te raken, menen de AllerHande 119 Duivelse zede Ook in vroeger eeuwen werd al menig copieus maal genoten, zoals te zien is op dit detail uit een schilderij dat het Bijbelse tafereel van de Bruiioft van Kanaan voorstelt (van een anonieme maker uit de Venetiaanse school). Uit alle hoeken worden wijnen en spijzen aangedragen. Veel bestek kwam er toen nog niet aan te pas: meestal werd uit de hand gegeten en er werd hooguit een mes gebruikt om er even iets aan vast te prikken en naar de mond te brengen.

Allerhande | 1998 | | pagina 119