achter uw dagelijks Het verhaal eetgerei Het grootste deel van de wereldbevolking nuttigt de maaltijd met stokjes of met de vingers. In het westen is bestek een er ook hier heel wat vast tafelonderdeel. Toch gi eeuwen overheen eer de etiquette voorschreef dat er met mes en vork moet worden gegeten. ngen AlIerHande Deboeiende qeschiedenis mes ert van vork Van het huidige bestek heeft het mes de langste geschiedenis. Eigenlijk vindt deze z'n oorsprong in de scherpe, stenen gereedschappen uit de prehistoric. Van een tafelmes was toen echter absoluut nog geen sprake. Bekend is wel dat de Griekse edelen, ten tijde van Homerus (achtste eeuw voor Christus), een mes gebruikten voor het kleinsnijden van vlees. Later, toen het de gewoonte werd om te liggen aan tafel, was het niet mogelijk om zelf de spijzen te snijden. Daarom werd dit gedaan door slaven, net zoals later bij de Romeinen. Couvert tegen gif In de middeleeuwen - toch al niet bekend om z'n verfijnde etiquette - bediende men zich aan tafel van een mes en een lepel. Het tafelmes had in die tijd een lemmet met een spitse punt. Daarmee prikten de middel- eeuwers het voedsel uit de schalen, dat ze vervolgens met hun vingers naar de mond brachten. Op de royaal gedekte tafels lag geen bestek: iedereen droeg zijn eigen mes en lepel bij zich. Het bestek en het eten van de vorst of adellijke gastheer bevonden zich in een zogeheten tafel- schip, een schip in miniatuurformaat, samen met zijn geliefde specerijen. Dit was een voorzorgsmaatregel om vergifti- ging te voorkomen, want aan de masten van het schip hingen stukjes hoorn, die - zo dacht men - zouden verkleuren als ze in aanraking kwamen met vergiftigd eten. Om elke poging van misleiding uit te slui- Deze foto toont eenvoudige voorbeelden van eetbestek, dat de gemiddelde Hollander in het begin van de 17de eeuw in zijn bezit had. Vorken waren toen nog tweetandig. Destijds hadden vorken vooral een prikfunctie en nog niet zozeer de opschep- en eetfunctie van tegenwoordig. (Collectie Museum Boijmans Van Beuningen, foto Tom Haartsen) 118

Allerhande | 1998 | | pagina 118