Kaas is en blijft een natuur product 'Heer/ijk met een i toed glas port AllerHande 83 - -MM -■> y renkaas ligt in een traditioneel kaaspak- huis in Gouda,' stelt Baars. Daar liggen de grote ronde kazen op houten planken te rijpen. Tijdens de rijping ontwikkelt de boerenkaas zijn specifieke smaak, aroma en structuur. Hoe langer hij ligt, des te pittiger en steviger hij wordt. Dat komt onder andere doordat de kazen vocht ver- liezen tijdens het rijpingsproces. Het meeste vocht verliezen ze als ze nog heel jong zijn. Jonge kazen moeten dan ook vaak worden gekeerd om ervoor te zorgen dat de kazen hun vocht af kunnen staan, evenwichtig kunnen rijpen en hun vorm behouden. In het Goudse kaaspakhuis worden de kazen nog met de hand gekeerd. In moderne kaaspakhuizen, zoals in de kaas- centrale van Albert Heijn in Culemborg, worden de kazen door machines gekeerd. Van groot belang voor een goede rijping van de kaas zijn de temperatuur en de luchtvochtigheid in het kaaspakhuis. Boe renkaas ontwikkelt zich het beste bij een temperatuur van 13 °C. Als het warmer is, komt er tijdens het rijpingsproces van de kaas meer gas vrij, waardoor de kaas gaten krijgt. Ook mag de lucht in het kaaspak huis niet te droog zijn, want dan drogen de kazen te snel in. Natuurproduct Tijdens de rijping van de boerenkaas con- troleert de kaasmeester voortdurend hoe de kaas zich ontwikkelt. Hij doet dit onder andere door met een kaasboor een monster uit de kaas te halen om de smaak, geur, kleur en structuur van de kaas te beoordelen. 'Kaas is en blijft een natuurproduct,' stelt Baars. 'Het is dan ook altijd afwachten hoe de kaas zich pre- cies ontwikkelt tijdens de rijping. Het Inkoper Wim Baars is zelf een groot liefhebber van boerenkaas. 'Persoonlijk geef ik de voorkeur aan oude boerenkaas. Het iiefst eet ik deze lekker pikante kaas op een bruine boterham.' Boerenkaas leent zich echter ook uitstekend als borrelhapje. Baars serveert zijn gasten dan ook stee- vast een tableau waar AH Boerenkaas op ligt. 'Zelf vind ik boerenkaas met een goed glas port een heerlijke combinatie.' gebeurt bijvoorbeeld wel eens dat een par- tij kaas in het begin meer vocht verliest dan gebruikelijk. Deze kaas is dan heel geschikt om te gebruiken als zachtbelegen boerenkaas maar je kunt hem niet laten rijpen tot oude boerenkaas.' Inkoper Baars kent zijn kaasboeren en weet precies wan- neer hun kaas op zijn lekkerst is. 'De kazen van sommige kaasboerderijen laten we allemaal rijpen tot extra belegen of oude boerenkaas omdat deze kazen steeds lekkerder worden naarmate ze ouder wor den. De kaas van andere kaasboeren smaakt juist op z'n best als hij zachtbele gen of extra belegen is.'

Allerhande | 1998 | | pagina 83