Van zacht tot pikant T.j, AllerHande 18i 40 jaar,' vertelt Wim Baars, kaasinkoper bij Albert Heijn. Baars: 'De smaak van boerenkaas verschilt van boerderij tot boerderij. Ook al volgen alle kaasboeren hetzelfde basisprocede bij het maken van kaas, iedere kaasboer bereidt de kaas toch op zijn eigen speci- fieke wijze.' Ook het voer dat de koeien Boerenkazen De AH Boerenkaas zachtbelegen, belegen, extra belegen en oud varieren in smaak van zacht tot pittig. De lekkere smeui'ge zachtbelegen boerenkaas rijpt in acht weken, terwijl de stevige en veel pittigere extra belegen boerenkaas zeven maanden de tijd krijgt om zijn smaak te ontwikkelen. De brokkelige en plkante oude boerenkaas heeft een rijpingsproces van twaalf maanden achter de rug. Hygiene De boeren die voor Albert Heijn kaas maken, moeten bij de kaasproductie aan een aantal normen voldoen. Zo verplicht Albert Heijn zijn kaasboe ren periodiek hun verse koemelk te laten onderzoeken in een laborato- rium. Daar wordt onder andere gecontroleerd of de melk geen schadelijke bacterien bevat. Ook aan de inrichting van de kaasmakerij worden allerlei eisen gesteld. 'Tradi- tioneel werd de kaas gemaakt in mooie, grote houten kaastobbes. Met het oog op de hygiene is het nu ech- ter verplicht om daarvoor roestvrij- stalen bakken te gebruiken,' aldus Baars. 'Ook moeten de kaasboeren ervoor zorgen dat er geen vliegen of ander ongedierte in de kaasmakerij kun- nen komen. Zij moeten voldoen aan het hoogst mogelijke hygiene- niveau.' Kruidenkazen Twee heerlijke kruidenkazen zijn de AH Boeren kaas met brandnetel en AH Boerenkaas met bieslook. Magere kazen Het assortiment AH Boerenkaas bevat ook 20+ kaas. Deze kaas heeft de lekkere pittige smaak van boerenkaas maar bevat slechts 12% vet. Ook AH Boerenkaas Leids belegen is minder vet. Net zoals 20+ kaas wordt ook deze kaas gemaakt van afgeroomde melk. Leidse kaas is bovendien gekruid met komijnzaad. Met de hand keren Als boerenkaas twee weken oud is, ver- huist hij van het kaasdepot op de boerderij naar een van de kaaspakhui- zen van Albert Heijn. 'Het grootste deel van onze boe- krijgen, is bepalend voor de smaak van boerenkaas. 'Als de koeien in het weiland grazen, is de melk anders van samenstelling dan wanneer ze's winters op stal staan en hooi of inge- kuild gras krijgen. En dat verschil proef je duidelijk terug in de kaas', licht Baars toe. 'Dat boerenkaas nooit precies hetzelfde smaakt, is de charme van deze kaas.'

Allerhande | 1998 | | pagina 81