V Afzakken langs de Loire Nergens in Frankrijk staan zoveel kastelen bij elkaar als in de Loire-vallei. De plek was welgekpzen, want het landschap is vriendelijk, het klimaat aangenaam en de wijnen licht, r/'s en fruitig. Koelc 'rouges' 58 AllerHande Een plaatselijk gezegde luidt: 'De Loire is een koriingin en de koningen hadden haar lief'. Op zoek naar nieuwe jachtterreinen vestigden de Franse koningen zich aan de oevers van de Loire, in de buurt van grote wouden. En dat de druivenran- ken hier welig tierden, kwam natuurlijk goed van pas. De loop van de rivier is een opsomming van wijnnamen. De 1000 kilometer lange rivier ontspringt in het zuiden, in de Arddche en stroomt eerst in noordelijke richting om bij Orleans in westelijke richting naar zee af te buigen. Verre- weg de meeste wijnstokken staan langs de laatste 250 kilo meter van de Loire. We volgen de rivier van oost naar west. Pouilly-fume/Sancerre Pouilly-fume en Sancerre zijn de meest oostelijk gelegen wijndistricten van de Loire- vallei. Ze liggen tegenover elkaar, elk aan een andere kant van de rivier. De wijnen die nen uit de s eeltuin Dat men de witte wijnen en roses koel (8-10 °C) drinkt, ligt voor de hand. De rode Loirewijnen worden echter in het algemeen ook koel gedronken: de gamaywijnen bij- voorbeeld op zo'n 11 °Cen de andere op zo'n 15 °C. Deze wijnen staan bij de Fransen bekend als 'koele rouges'. cabernet-sauvignon. Bour- gueils hebben een vrij stevig karakter. Chinon is een indrukwekkende stad. De omringende wijngaarden bie- den rode (en enkele witte) wij nen die tot de beste van de Loirevallei worden gerekend. Ze lijken sterk op bourgueils, maar zijn iets eleganter. Daarnaast zijn er streekwijnen die veelal worden genoemd naar hun druivenras. Voor- beelden zijn touraine-sauvig- non, droge witte wijnen met een stuivend boeket, en gamay de touraine, fris-fruitige rode wijnen die sterk aan beaujolais doen denken (ze zijn van het- zelfde druivenras gemaakt). Anjou/Saumur Ten westen van Touraine ligt Anjou/Saumur. Wie Anjou zegt, denkt aan rose. Anjou/Saumur heeft echter veel meer te bieden dan alleen rose. Niettemin vormt dit wijntype er nog steeds een fac tor van belang. De laatste tijd is deze minder zoet en elegan ter, zodat het zeer fruitige karakter nog beter naar voren komt. hier vandaan komen, worden gemaakt van de sauvignon- blanc-druif. Ze zijn fris, enigs- zins kruidig en lijken sterk op elkaar. Pouilly-fume heeft een bijna 'teer' karakter, terwijl sancerre doorgaans iets krach- tiger van smaak is. Touraine Reizend van Pouilly en San cerre in westelijke richting komen we in Touraine. Bekende wijnen zijn daar vou- vray, chinon en bourgueil. Deze hebben een eigen her- komstbenaming. Vouvray is een witte wijn van de chenin- blanc. Meestal is hij droog, zij het niet beendroog. Daarnaast kent men er halfdroge, zoete en mousserende wijnen. Bourgueil en Chinon zijn voornamelijk bekend om hun rode wijnen. Het belangrijkste druivenras is er de cabernet- franc, aangevuld met wat

Allerhande | 1998 | | pagina 58