i suiker De bacterien in uw yoghurt Allergisch voor gluten of koemelk? <5 Yoghurt als gezondheid Alle geschikte merken op een rij AlWrHande 53 meer dan 40 gram per dag een laxerende bijwerking geven. Wilt u weten welke zoetstoffen in uw etenswaren zijn verwerkt, lees dan de productverpakking erop na. Yoghurt wordt gemaakt door aan melk spe- ciale melkzuurbacterign toe te voegen. Het melkzuur kan zowel links- als rechtsdraaiend zijn. Rechtsdraaiende yoghurt wordt 'biogarde' genoemd en gemaakt van melk- zuurbacterien die een rechtsdraaiend melk zuur opleveren. De smaak van de yoghurt wordt er zachter door en de structuur fijner. Rechtsdraaiend melkzuur komt ook in het menselijk lichaam voor en zou om die reden makkelijker verteerbaar zijn dan linksdraai- end melkzuur. Onderzoek heeft echter geen verschil voor de gezondheid aangetoond. Wei is er verschil in vetgehalte: biogarde is meestal een halfvol product (Almhoff en AH). De melkzuurbacterign die aan sommige nieuwe yoghurtproducten en -drankjes zijn toegevoegd, zoals Vifit (Mona) en Yakult, zijn weer andere dan die in yoghurt en biogarde. Het gaat om de melkzuurbacterie Lactobacillus, die van nature voorkomt in de darmen en daar meehelpt aan de verhoging van de weerstand en de vertering van het voedsel. Wetenschappelijk onderzoek toont aan dat deze bacterie schadelijke bacterien in de darmen kan neutraliseren. Dat heeft weer een gunstige invloed op de weerstand en de spijsvertering. Wie allergisch is voor bijvoor- beeld gluten of koemelk, of een kind heeft met een aller- gie, wil uiteraard weten welke producten wel en welke geen gluten of koemelk bevatten. Het etiket van verpakte voe- dingsmiddelen geeft weliswaar informatie over de samenstel- ling van het product, maar dat is niet altijd voldoende. Een handig hulpmiddel zijn de LIVO-merkartikelenlijsten van het Voedingscentrum. Op dit moment zijn de nieuwe uitga- ven voor 1998 verkrijgbaar. Er is een lijst met glutenvrije merkartikelen (C210), een lijst met kippeneivrije merkartike len (C212), een met merken zonder koemelk (C214) en een- tje met merkartikelen zonder koemelkeiwit- en kippenei (C214/212). Ze kosten f 14,50 exclusief verzendkosten en kunnen schriftelijk worden aangevraagd bij het Voedings centrum, Postbus 85700,2508 CK Den Haag, onder vermel- ding van het lijstnummer. Aanvragen kan ook via de Allergietelefoon (voorheen de LIVO-informatielijn), tel. (070) 306 88 90, op maandag tot en met vrijdag van 10.00 tot 13.00 uur.

Allerhande | 1998 | | pagina 53