LEVEN veei keus in zoetstoffen Tot 500 keer zoeter dan Koffie' zonder cSafeYne randend maagzuur Voor op de late avond of zomaar tusscndoor Koffie bevat cafeine, een stof die het zenuwstelsel prik- kelt en slaperigheid verdrijft, stimulerend werkt op de spijsvertering, de bloedsomloop, de werking van de alvleesklier en de nieren. Die opwekkende werking ver- klaart waarom een kop koffie's ochtends zo goed smaakt, maar om dezelfde reden kunnen slechte insla- pers of moeizame doorslapers's avonds 'gewone' koffie beter vermijden. Een alternatief is cafei'nevrije koffie (bijvoorbeeld Perla, Max Havelaar). Wie eens wat anders wil, kan granendrank (Reforma) proberen. Deze drank is gemaakt van gebrande granen (gerst, mout, rogge), waar cichorei aan is toegevoegd. Bij het opgieten van water ontstaat een koffieachtige drank met een milde smaak. Normaal kan er geen maagzuur in de slokdarm komen doordat een spiertje de slokdarm afsluit. Boven- dien drukt een voile maag de slok darm enigszins dicht. Soms werkt dit 'afsluitsysteem' wat minder goed, waardoor brandend maagzuur kan ontstaan. Er zijn verschillende middelen die de klachten bij brandend maagzuur verminderen. Maagzuurbinders (onder andere Maalox en Rennies) binden het maagzuur aan zich en maken het zo onschadelijk. Maag zuurremmers (bijvoorbeeld Pepcid) zorgen dat de aanmaak van maag- sappen wordt afgeremd. Slijmvlies- beschermers (zoals Gaviscon kauwtabletten) leggen een beschermend laagje op de geirri- teerde gebieden in de maag of slokdarm tegen het zuur. Uiteraard kunt u bij de drogisterijcounter van uw Albert Heijn-winkel terecht voor een deskundig advies. Heeft u regel matig last van uw maag, raadpleeg dan uw huisarts. De gemiddelde Nederlander gebruikt zo'n 50 kilo suiker per jaar: bijna een kilo per week. Daarvoor komt een kwart voor rekening van thee, koffie en yoghurts. De rest zit in fris- drank, snoep, koek en gebak. Om het aantal calorieen terug te brengen, gaan veel fabrikan- ten ertoe over zoetstoffen in hun producten te verwerken, terwijl daarnaast steeds meer mensen zoetjes gebruiken in koffie of thee (onder andere van Natrena, Sukretine, Her- mesetas). Een van de meestge- bruikte zoetstoffen is aspar- taam. Aspartaam is 150 tot 200 maal zo zoet als suiker. Sacha- rine is 300 tot 500 maal zo zoet en bevat geen calorieen. Sorbitol is half zo zoet als sui ker, bevat 4 kilocalorieen per gram en kan bij gebruik van

Allerhande | 1998 | | pagina 52