East meets west, north meets south Grieken, Romeinen en Columbus AllerHandt j 19 et ontstaan van de Cajun-keuken laat zich lezen als een avonturenboek. Franse hugenoten streken in de 17de en 18de eeuw neer in het oos- ten van Canada onder andere op Nova Scotia en in New Brunswick. 'Acadians' wer- den ze genoemd, naar de regio die ze bewoon- den. Toen Canada in 1755 werd overgeno- men door Enge- land, dwongen de Britse over- heersers hen zich te onder- werpen aan de Britse kroon. Daar voelden de Acadians helemaal niets voor. Een aantal van hen trok naar het zuiden, dat nog in meter lang, wat verklaart waar- om de Texaanse en Mexicaanse keukens niet op zichzelf ble- ven staan. In de grensstreken trokkcn cowboys rond met immense kuddes rundvee. In de stoffige karavanen trokken rijdende gaarkeukens mee met (mai's)bloem, Multi-cuiti koken bestaat al zo lang er mensen zijn. De oude Grieken en Romeinen namen al ingredienten en bereidings- wijzen over van andere, verre volken. Toen in 1492 Columbus Amerika ontdekte, startten de Spanjaarden en Portugezen een levendige, wereldwijde uitwis- seling van groenten, fruit, krui- den en specerijen met de Nieuwe Wereld. Zo kwamen onder andere pepers, tomaten, aardappels, mai's, cacaobonen en pinda's naar Europa, terwijl koeien, geiten, varkens, krui- den, druiven en citrusfruit bun weg vonden naar 'las Americas'. Franse handen was, om uiteindelijk in de Mis sissippi-delta neer te strijken. Onderweg kwamen ze in aan- raking met vele culturen en nationaliteiten (indianen, Engelsen, Spanjaarden). In Louisiana vond de definitieve versmel- ting plaats met de daar woonachtige creolen, nakomelin- gen van de Spaanse emigranten, die 'Aca dians' verbasterden tot Cajuns. Wat ontstond was een keuken waarin de Acadians, van ori- gine jagers, vissers en boeren, de opbrengsten van het water en het land bereidden op cre- oolse wijze, met veel kruiden, specerijen en verse pepers. Tex-Mex: stevig in het zadel De grens tussen Mexico en Texas is maar liefst 1.500 kilo- zout, gedroogd varkensvlees, spek ('lard'), suiker, koffie, rietsuiker- stroop en gedroogde bonen. Runde- ren die de tocht niet leken te gaan overleven, wer- den geslacht en bereid. De beste delen waren voor de eigenaren en voormannen, de cowboys kregen een stew waarin darmen, hart, longen, maag en nieren met veel verse chilipepers werden gekookt. Dat laatste ingredient was opgepikt in de steden San Antonio en Austin, waar zich inmiddels veel Mexicanen had- den gevestigd, inclusief hun kook- en eetgewoonten. In de steden werd ook de basis voor Tex-Mex gelegd, aanvankelijk met 'goedkoop en rommelig' eten, waarin de goedkoopste delen van kip, varken, rund en geit met flink veel kruiden werden gaar geprutteld. Het vlees werd van deze berei- dingswijze zo gaar dat het helemaal uit elkaar viel. Zo werd het de perfecte vulling voor maistortilla's of taco's, uiteraard rijkelijk voorzien van een pittige salsa. Fusion: de gekste combinaties De afgelopen tien jaar gebeurt er in mondaine, moderne keu kens over heel de wereld iets dat het beste globalisering is te noemen. Wie precies de uitvin- der is van wat 'Fusion cooking' is gaan heten, is onduidelijk. De Australiers claimen het bedacht te hebben, maar de Hawaianen eveneens. Chef- koks in Californies vibrerende hart Los Angeles hebben er ongetwijfeld ook hun steentje aan bijgedragen. In Amsterdam zijn topkoks als Jean Bedding- ton, Jon Sistermans en John Halvemaan al jaren op een 'Fusion-achtige' manier aan het werk. Vast staat dat Fusion cooking wortel schiet op plaat- sen waar niet een bepaalde culinaire erfenis overheerst: in Australie wonen mensen van over de hele wereld, evenals in Hawai en in Californie. Het zijn 'melting pots' waar koks de uitdaging vinden in combi naties van ingredienten die op het eerste gezicht niet voor de hand liggen. Tekenend voor Fusion-chefs is dat ze geen combinatie uit de weg gaan. Bietjes met parmezaanse saus, gegrilde garnalen met geitenkaas, gravad lachs met mango salsa, creoolse osso buco (met andouille) en roergebakken asperges met sinaasappelsaus. De fantasie van Fusion cooks kent geen grenzen, zoals ook blijkt uit de herkomstaandui- dingen die ze hun gerechten meegeven, zoals mediterribean, caribbasian en mediterasian. d keuken

Allerhande | 1998 | | pagina 19