akanti Vet voor de vitamines adigd vet is de grootste boosdoener K Voorzorgsmaatregelen op Rauwkost en salades zitten boordevol vita- mines, maar ook de dressing draagt haar steentje bij. Een dressing geeft salade en rauw kost extra smaak en zorgt voor vita mine E, als u tenminste plantaardige olie als slaolie, zonnebloemolie of olijfolie ge bruikt. Daarnaast zorgt de olie ervoor dat het lichaam de beta- caroteen (uit bijvoorbeeld geraspte wortel) beter op kan nemen. Vet dient namelijk als transportmiddel voor vitamine A en vooral beta caroteen (provitamine A). Cholesterol in voeding heeft relatief weinig invloed AllerHandt Wie op vakantie gaat naar een exotische bestemming, krijgt te maken met andere eetgewoonten en voedings- middelen. De darmen moeten zich daaraan aanpassen en kunnen heftig reageren met verstopping of diarree. Diarree wordt meestal veroorzaakt door bacteridn in voedsel en water. Haal daarom iedere dag verse, gekoelde en bij voorkeur voorver- pakte boodschappen en laat niets in de zon en de warmte liggen. Pas op met vlees en hapjes van de straat en drink altijd flessen- water. Let erop dat de doppen verzegeid zijn, anders is er een kans dat er kraanwater in de fles zit! Verstopping van de darmen ontstaat meestal door een tekort aan vezels, wat bijvoorbeeld te wijten is aan het eten van veel wit brood of witte rijst. Het is dan belangrijk voldoende groente en fruit te eten om de vezels aan te vullen. In de reisapotheek mag een middeltje tegen diar ree niet ontbreken (Diacure, Norit). Om het vochttekort bij kin- deren aan te vullen is er Dioralyte. Tegen verstopping helpen Colon Clean, Dulcolax en Nourilax. Vraag ernaar bij de drogiste rijcounter en lees vo6r gebruik de bijsluiter. ver cholesterol wordt veel gezegd en geschreven, vooral in negatieve zin. Min der bekend is dat cholesterol een noodza- kelijk stof is die door het lichaam zelf wordt geproduceerd. Cholesterol is belangrijk voor de opbouw van de cel- wanden en noodzakelijk voor de produc- tie van vitamine D en enkele hormonen. Cholesterol is in het bloed verpakt in twee vormen: als LDL en HDL, 'bolletjes' met vet en elwit die het cholesterol ver- voeren naar alle delen van het lichaam en de lever. Het gevaar zit'm in een hoog gehalte aan LDL-bolletjes. LDL-bolletjes gaan namelijk nog weleens stuk en dan hechten vet en cholesterol zich aan de binnenwand van de bloedvaten. Op den duur kan zo'n bloedvat vernauwen, met dichtslibbende bloedvaten als gevolg. Het niveau van LDL in het bloed kan een erfe- lijke oorzaak hebben, maar is vaker het gevolg van een voeding met teveel vet en teveel verkeerde vetten. Met name verza- digde vetten doen het aantal LDL-bolle tjes groeien. Onverzadigde vetten verlagen juist de aanmaak ervan. Wie minder LDL-cholesterol in zijn bloed wil hebben, doet er daarom goed aan minder verzadigde vetten te eten. Dierlijk vet (in vette vleessoorten, room, kaas, voile melkproducten en roomboter) bevat veel verzadigde vetzuren. Vette vis vormt een uitzondering. Plantaardige vetten leveren over het algemeen onverzadigd vet. Cholesterol in de voeding heeft veel min der invloed. Slechts een klein deel van alle cholesterol in het lichaam (ongeveer 20%) komt met het eten binnen. Boven- dien maakt het lichaam minder choleste rol zelf aan als de voeding veel cholesterol levert. Veiligheidshalve advi- seert het Voedingscentrum matig te zijn met voedingsmiddelen die veel choleste rol bevatten. Het gaat dan vooral om eier- dooiers (maximaal drie per week), lever, nier en garnalen (niet vaker dan eens per twee weken). 85

Allerhande | 1998 | | pagina 83