LEVEN uw bioritme hs de baas Lachen is gezond Onder invloed van het licht Vitamine D: zelf maken of slikken? Ge'interesseerd in uw bioritme Een halfuurtje zon is al genoeg Van regelmatig flink hard lachen krijgt het immuunsysteem een opkikker, omdat het lichaam immunoglobulin A vrijmaakt. Daarnaast ontspant lachen de spieren, verhoogt het de zuurstofproductie en verlaagt het de bloeddruk. Meer over lachen vindt u op de website van de Indiase lachtherapeut dr. Kataria: www.indiabuzz.com/laughter/ index.htm. Lichaam en geest worden in de pas gehouden door een vaste dagindeling en het biologische ritme. Zo staat elk mens onder invloed van een dagritme, een weekritme en een seizoensritme Het dagritme beslaat een cyclus van zo'n 25 uur, door licht en donker stelt zich dat bij tot 24 uur. Het weekritme bij de meeste mensen is afgestemd op zeven dagen: vijf dagen werken en twee dagen vrij, met lekker uitslapen en ruimere etenstijden. Lastig voor de bio- klok: de maandagochtend-dip komt u wellicht niet onbekend voor. En dan heeft ook het sei- zoen nog invloed. Wetenschap- pers hebben vastgesteld dat in de zomermaanden de productie van geslachtshormonen bij zowel mannen als vrouwen toeneemt. Dat resulteert in een geboorte- piek in het voorjaar, van kinde- ren die in de zomermaanden zijn verwekt. Er valt een hoop te stu- ren in het leven, maar de biologi sche klok volgt blijkbaar een eigen programma! Op het Internetadres http://www.sleepnet.com kunt u uw persoonlijke pieken en dalen op de dag berekenen. Vitamine 1) is een van de weinige vitamines die het lichaam voor een deel zelf kan aanmaken, onder invloed van ultraviolette straling. Het is een belangrijke vitamine die zorgt voor de opname van calcium uit voeding en zo de botten sterk houdt. Om de voorraad vitamine D op peil te houden, is een halfuurtje per dag in de zon al voldoende. Daarnaast zijn boter en margarine rijk aan vitamine D. Voor de aller- kleinstcn en ouderen beveelt de Gezondheidsraad een supplement aan met de volgende hoeveelheid vitamine D: - kinderen van 0-4 jaar: 10-15 microgram per dag, het hele jaar - kinderen van 4-7 jaar: 10-15 microgram per dag, van September tot april - 65-plussers die niet vaak buiten komen: 7,5-10 microgram per dag, het hele jaar - 75-plussers: 7,5-10 microgram per dag, het hele jaar. Bij de infocounter van Albert Heijn is vitamine D van Previte verkrijg- baar 82 AllfrHandp

Allerhande | 1998 | | pagina 82