Smaak, kwaliteit en welzijn gaan hand in hand Qecontroleerde zorg en kwaliteit Bij de selectie van vleesleveranciers speelt niet alleen de kwaliteit en de smaak van het vlees een rol, maar ook het welzijn van de dieren. Al meer dan tien jaar lang betrekt Albert Heijn alleen kalfsvlees van veehouders die kalveren in groepen houden. AllerHande 61 Bij Albert lleijn is alleen 'Gegarandeerd Groeps- kalfsvlees' verkrijgbaar. Dat wil zeggen dat het vlees afkomstig is van kalveren die in een groep zijn groot- gebracht. Aangezien runde- ren bij uitstek kuddedieren zijn, lijkt het vanzelfspre- kend om de jonge kalveren in groepen te houden. Dat is het echter niet. En tien jaar geleden was dit helemaal nog niet van- zelfsprekend. Toch verkoopt Albert Heijn al meer dan tien jaar groepskalfsvlees. Uit onvrede met de wijze waarop kalveren werden gehouden, individueel in smalle hokken, nam Albert Heijn indertijd het initiatief voor het opzetten van dit dier- vriendelijke concept. Elkaar lies mi fie I en in de richtlijnen voor groepshuisvesting van kalveren staat alles in het teken van het welzijn van de dieren. Een onafhan- kelijke instantie controleert of de veehou ders zich houden aan de richtlijnen. Enkele weken na hun geboorte arriveren de kalveren op de mesterij, waar ze ver- blijven tot ze ongeveer 26 weken oud zijn. De dieren worden ondergebracht in ruime stallen, met voldoende daglicht en natuurlijke ventilatie. Direct bij binnen- komst worden de kalveren in kleine groepjes bij elkaar gezet. Zolang ze op Kalfssch de mesterij verblijven, zitten ze in deze groep. Hierdoor hebben de jonge dieren volop geiegenheid om elkaar te besnuffelen en te likken. Dit sociale contact is essen- tieel voor hun welzijn. Ook de dagelijkse voeding van de kalveren is afgestemd op hun behoefte. Naast melk krijgen ze ruwvoer, dat hoofdzakelijk uit mai's bestaat. Deze combinatie is niet alleen voedzaam, maar bevordert ook de wer- king van de magen van de jonge runde- ren. Bovendien draagt deze uitgekiende voeding bij aan de typisch zachte smaak van kalfsvlees. Kwaliteitskeurmerk Het kalfsvlees van Albert Heijn is niet alleen gegarandeerd afkomstig van kalve ren die in groepen zijn grootgebracht, het is sinds kort ook PVE/1KB gecertificeerd. 1KB staat voor Integrale Keten Beheer- sing en houdt in dat de hele keten aan strenge eisen moet voldoen: van de boerde- Kalfsoesters Kalfsfricandeau rijen waar de kalveren wor den geboren tot en met de vleesverwer- kende bedrij- ven.In de praktijk vol- deden de kalfs- vleesleveran- ciers van Albert Heijn al aan deze nor- men. Het enige verschil is dat er nu in de hele keten controles plaatsvinden door een onafhankelijke instantie, met behulp van een logboek dat van elk kalf wordt bijgehouden. Daarin worden allerlei gege- vens opgenomen over de ontwikkeling en de gezondheid van het dier. Het logboek is gekoppeld aan het oornummer van het kalf. Tot in de slagerij gebruikt men dit registratienummer, zodat van ieder stukje vlees te achterhalen valt van welk kalf het komt. In combinatie met de zorg voor de dieren op de mesterijen een garantie voor goed groepskalfsvlees.

Allerhande | 1998 | | pagina 61