Nooit gehoord van tah tsai? Dat kan kloppen, want met deze andijvie-achtige groente uit het heeft Albert Heijn een primeur. Al is de naam even n, de bereiding is eenvoudig genoeg. Tips voor gebruik AllerHande 59 De groenteleveranciers en -inkopers van Albert Heijn zijn altijd op zoek naar nieuwe producten. Als zich wat nieuws aandient, wordt dat echter niet zomaar opgenomen in het assorti- ment. Om te kunnen beoorde- len of een nieuwe groente in de smaak zal vallen bij klan- ten, wordt altijd eerst een kleine hoeveelheid op proef geteeld. Koks testen vervolgens hoe de groente het beste kan worden bereid. Een van de groenten die vorig jaar werden uitgeprobeerd, was tah tsai. Deze koolsoort, die familie is van Chinese kool en paksoi, is in Europa nog totaal onbekend. in het Verre Oosten kent tah tsai echter al wel een lange traditie. Zo gebruiken Japanners de groente onder andere voor saiades. En in de Chinese keuken worden met deze kool allerlei roerbakge- rechten bereid. Krachtige smaak Wie tah tsai eenmaal geproefd heeft, begrijpt waarom deze groente zo populair is in de oosterse keuken. Tah tsai heeft namelijk een opvallend krach- tige, iets bittere smaak. Deze karakteristieke smaak gaat vooral goed samen met typisch oosterse ingredienten als verse gember, sojasaus en knoflook. Naast de smaak is het uiterlijk van tah tsai opvallend te noe- men. De rozetvormige kool heeft stevige, donkergroene bladeren met lichtgroene ner- ven en stelen. Het blad is zelfs zo donkergroen van kleur dat Chinezen tah tsai ook wel 'zwarte groente' noemen. Ook tijdens de bereiding behoudt tah tsai zijn mooie, donker groene kleur. Eovendien is de groente ook na het stomen, koken of roerbakken nog lek- ker knapperig. Van Hollandse bodem De oorsprong van de nieuwe koolsoort mag dan oosters zijn, de tah tsai op de groente- afdeling bij Albert Heijn is geteeld op Hollandse bodem. Alleen het zaad is afkomstig uit Japan. Holland Crop, de groenteleverancier van Albert Heijn, heeft het exclusieve recht om dit zaad in Europa te gebruiken. Vandaar dat tah tsai uitsluitend bij Albert Heijn verkrijgbaar is. De kool wordt gezaaid in de kas. De jonge plantjes groeien namelijk het snelst als de temperatuur de eerste vijf dagen niet onder de 20 °C daalt. Dat geldt ook voor Chinese kool en paksoi, de andere Aziatische koolsoorten. Na een aantal weken worden de jonge kooltjes uitgeplant in het veld. Hoe warmer het is en hoe langer de zon schijnt, des te sneller de tah tsai groeit en er kan worden geoogst. Als de omstandigheden goed zijn, groeit tah tsai 'als kool'. Uiteraard worden bij de teelt van deze nieuwe groente de voor Albert Heijn zo ver- trouwde principes van 'Aarde Waarde' in acht genomen. Dat betekent dat de groente zo milieuvriendeiijk mogelijk wordt geteeld, met zo min mogelijk,gebruik van bestrij- dingsmiddelen. Gelukkig is de enige echte bedreiging voor tah tsai het koolmotje. Alleen als dit insect in groten getale oprukt, moet het gewas worden behandeld. Zowel de stelen als het blad van tah tsai kunnen worden gegeten. De stelen zijn wel iets stugger dan het blad. Doe daarom bij het koken van de groente eerst de in stukken gesneden stelen in de pan. Voeg pas na ca. 3 minuten het blad toe en kook de groente vervolgens 5 tot 8 minuten. Verwerkt u tah tsai rauw in een salade, snijd de groente dan in flinterdunne reepjes. Dat komt de smaak en de beet ten goede.

Allerhande | 1998 | | pagina 39