Kreta en Sicilie hebben een wijngeschiedenis van zo'n 4000 Krete jaar. In de moderne nzische en Siciliaanse wijnen is dan ook een schat aan kennis en ervaring verenigd. Wijn in de oudheid De Qrieken en Romeinen dronken wijn aangelengd met water 72 AilerHande 'Godendrank' van Kr reta mag zich beroemen de bakermat te zijn van de Europese wijnbouw. A1 een kleine 2000 jaar voor Christus laafde men zich op dit eiland aan wijn. De Kretenzers had- den de kunst afgekeken van de Egyptenaren waarmee ze han- del dreven. De Egyptenaren waren toen al heel lang met wijn vertrouwd. Op hun beurt kwamen zij er waarschijnlijk mee in aanraking via de Soe- meriers, die zeker reeds in 3000 voor Christus wijn ver- bouwden in het land tussen de Eufraat en de Tigris (het hui- dige Irak). Vanuit Kreta breidde de wijn bouw zich uit naar de andere Griekse eilanden en het Griekse vasteland. Weer later stichtten de Grieken nederzet- tingen in wat nu Italie is - met het eiland Sicilie voorop - en Zuid-Frankrijk. De Romeinen zorgden voor verdere versprei- ding van de wijnstok in de rest van Europa. Unieke druivenrassen Een nadere kennismaking met de Kretenzische en Siciliaanse wijnen in het assortiment van Albert Heijn is om verschil- lende redenen interessant. In de eerste plaats omdat ze zijn gemaakt van inheemse drui- In de tijd van de oude Egyptenaren, Grieken en Romeinen werd wijn al beschouwd als een fees- telijke drank. Uit oude geschriften blijkt dat men toen reeds wijnen uit bepaalde streken zeer waardeerde om hun kwaliteit. Er werd een leven- dige handel in gedreven. Dit blijkt onder meer ook uit de vondst van duizenden amforen, afkomstig van vergane schepen, op de bodem van de Middellandse Zee. De aardewerken amforen waren in die tijd het belangrijkste verpakkingsmiddel van wijn. Wijn speelde even- eens een grote rol bij het piengen van offers aan de goden en er groeiden vele rituelen omheen. De Grieken en Romeinen dronken wijn meestal aangelengd met water. Het puur drinken van wijn werd als barbaars beschouwd. De Romeinen kenden reeds de ontsmettende werking van wijn. Op hun veroveringstochten, die hen ver van huis tot diep in Europa brach- ten, namen zij altijd wijn mee. In de hen onbekende gebieden konden ze daarmee het water uit verdachte bronnen ontsmetten en geschikt maken voor consumptie. SoS&c s - •- i - - .-A t'f/

Allerhande | 1998 | | pagina 72