s beroemdste zilverfabri ek f i Het klassieke, zwaar verzilverde Versailles-bestek Cannes is de naam van het edelstalen bestek met een opvallende vormgeving Nice is de edelstalen versie van het Orleans bestek Orleans is eveneens zwaar verzilverd, maar heeft een moderner ontwerp AllerHande65 p T edereen is hier geobsedeerd door !i kwaliteit', zegt de directeur van -1-Christofle. De vermaarde zilver- fabriek heeft een naam hoog te houden. Sinds Charles Christofle het bedrijf in 1830 begon, mag de zilverfabriek zich hofleverancier noemen van talrijke vor- stenhuizen. De koningen van Frankrijk, de keizers van Duitsland en de tsaren van Rusland - zij alien aten met bestek van Christofle. Zes generaties later stelt Albert Heijn u in staat u aan te sluiten bij dit koninklijk gezelschap, want vanaf nu kunt u uw spaarpunten 'verzilveren' met fraai bestek uit Frankrijk. (Hoe u kunt spa- ren voor bestek, kunt u lezen op bladzijde 69.) Extra hard edelstaal Zowel de verzilverde bestekken Versailles en Orleans als de roestvrij edelstalen bestekken Cannes en Nice worden een kroontje gemaakt van metaal met een hoge weer- stand tegen corrosie. Dit hoogwaardige roestvrij edelstaal bestaat uit een legering van staal, chroom en nikkel. Het metaal dat voor de lemmeten van de messen wordt gebruikt, is een soort roestvrij staal dat extra koolstof bevat, waardoor het harder is en beter en fijner geslepen kan worden. Het metaal moet tegen een stootje kun- nen, want tijdens het productieproces komen er behoorlijke krachten op te staan. Eerst wordt het gestanst, daarna gewalst en vervolgens geperst. Bij de ver zilverde messen worden lemmet en heft apart gefabriceerd. Het lemmet wordt gesmeed en vervolgens gehard in een oven. Het heft wordt in twee helften gestanst, aan elkaar gesoldeerd en uitein- delijk met epoxy (een kunsthars) aan het lemmet vastgesmolten. as?'zzimv -z

Allerhande | 1998 | | pagina 65