Mm- Cyprus, koffie als een open boek Turkse koffie op Kreta? 1 s AllerHandf 161 Het klinkt gel;, maar het is echt waar: op Kreta heet Griekse koffie... Turkse koffie, omdat de manier van zetten oorspronkelijk uit Turkije afkomstig is. In de mbriki, een taps toclopend kannetje met een lange steel, wordt een eetlepel tot poeder gema- en koffie vermengd met suiker en water en minstens drie maal opgekookt. De gloeiendhete koffie wordt vanuil het kannetje met schuim en al in piepkleine kopjes zonder oortje geschonken. Een glaasje ijskoud water om de mond te vet trissen mag niet ontbreken. De Turkse koffie wordt naar smaak gezet; van een goede ober wordt verwacht dat hij de verschillende bestellingen van glykos (zoet), metrios (halfzoet) tot sketos (ongezoet) optimaal van smaak weet af te leveren. Wilt u de smaak van een kopje Turkse koffie benaderen, kies dan voor een oploskoflie. Die is er haast net zo populair als gewone' koffie. Bij deze koffie smaakt bakiavas, een verrukkelijke koek van krokante laagjes lillodeeg, honing en wainoten, hcerlijk. Bij Albert Heijn zijn ook luxe Griekse koekjes verkrijgbaar onder de naam Caprice Chocoiade-hazelnoot. De combinatie van diepzwarte, sterke Cypriotische koffie met gebak is voor zoetekauwen het toppunt van gelukzalig- heid. Bijvoorbeeld amandeltaart of loukoumades, een soort in honing gedrenkte donuts, dik be- stoven met kaneel. In het Turkse gedeelte van Cyprus heeft de koffie vaak een bijzonder aroma, doordat er korianderzaadjes met de kofliebonen worden meegemalen. En soms wordt er op z'n Arabisch een kardamompeultje in de koffie mee- gekookt. Als de koffie gedronken is, wordt het kopje omgekeerd op het schoteltje gezet. Na een minuut of to heeft de koffiedrab op de wand van het kopje grillige patronen gevormd, waaruit de Cypriotische vrouwen de toekomst voor- spellen. Een goede ober zal nooit een omgekeerd kopje wegnemcn zonder te informeren of het al 'gelezen' is. Een welkom kopje thee Omdat Turks-Cyprioten veel waarde hechten aan traditie, bieden ze hun gasten, als teken van welkom en respect, vaak thee aan: sterkgezette zoete muntthee, groene of zwarte thee. Het inschenken is een waar kunststukje: de tulp- vormige giaasjes staan op een rijkversierd dienblad met hengsel dat met een hand wordt vastgehouden en met de andere hand wordt de thee met een theekan met smalle tuit van grote hoogte feilloos in de giaasjes geschonken. Albert Heijn biedt een ruim assortiment thee. Groene thee is beperkt verkrijgbaar. Keuze in zwarte thee is er volop, zowel los als in zakjes (ook verkrijgbaar met muntsmaak). Muntthee hunt u zelf trekken van verse of gedroogde munt. Jfs&k

Allerhande | 1998 | | pagina 61