Mediterraan koken met f Praktische tips en Spaanse pepery Knoflookcroutons Tagliatelle met ofijfolie IT AlUrHande olijfolie en het bakken van vlees, kip en vis. Verhit de olijfolie goed voordat u erin gaat bakken, dan schroeit het ie bakken product snel dicht, waar- door de sappen behouden blijven en er weinig vet in kan trekken. l Hetlepel olijfolie komt overeen met 50 gram boter of margarine. Olijfolie is 00k een uitstekende basis voor marinades voor vlees, kip of vis. Het is bijvoorbeeld heel lekker om entrecotes te marineren in olijfolie met wat uitgeperste knoflook of wat blokjes brood te bakken in olijfolie met een uitge perste teen knollook (zie foto hieronder). Lekker op een groene salade of als garnering bij soep. Vinaigrettes en dressings Met olijfolie maakt u in een hand- omdraai een lekkere vinaigrette of dressing. Een mooie homogene vinaigrette maakt u door i/4 deel azijn en 3 4 deel olijfolie door elkaar te mengen. Met ingredienten zoals mosterd, suiker, zout en kruiden maakt u de vinaigrette naar keuze op smaak. Een dressing bevat naast de ingredienten voor vinai grette 00k mayonaise, yoghurt of zelfs kaas. Ook lekker: wat olijl- olie, vermengd met wat (zee)zout en een llinterdun gesneden Spaans pepertje door gekookte tagliatelle (lolo rechls). Heeriijk met verse (roergebakken) spinazie en kip- filets. En nog verantwoord ook, want olijfolie speelt een belangrijke rol bij de preventie van hart- en vaatziekten. De enkelvoudig onverzadigde vetzuren waar olijf olie voor driekwart uit bestaat, werken cholesterolverlagend. Ook bevat olijfolie veel vitamine E. Doe bij het bcreiden van een vinaigrette ecrst de azijn of citroen in een kom met bij voorbeeld mosterd en/of sui ker, want deze ingredienten lossen niet op in olie. Boven- dien wordt de saus wat dikker als men de olijfolie druppels- gewijs toevoegt aan de citroen of azijn in plaats van omgekeerd. Wie prijs stelt op de smaak van roomboter kan bij het braden van vlees een klein scheutje olijfolie toevoegen aan de gesmolten boter. De boter kan daardoor hoger verhit worden zonder te verbranden. Zo kunt u vlees sneller dichtschroeien. Dep de te bakken vlees-, kip- of vissoorten goed droog met keukenpapier, zodat spetteren wordt voorkomen. Om te controleren of de olie heet genoeg is, kunt u een stukjc brood in de olie leg- gen. Kookt de olie rond het brood, dan is ze op tempera- tuur. Bewaar olijfolie op een donkere, liefst koele plek buiten de koelkast en sluit de fles goed af. In contact met zuurstof en licht boet de olie in aan smaak. In de koelkast vormen zich vlokken in de olie. Die verdwijnen overi- gens weer als de olie op kamertemperatuur komt. 39

Allerhande | 1998 | | pagina 39