olijfolie en balsamico Ciabatta met olijfolie, knoflook en tomaat Olij[olie proeven? Dat doe je zo uit de les op de hand of op 'n stukje brood AllerHande 137 lijfolie wordt verkregen uii het gcperste sap van grocne ot zwarle olijven. Er zijn ver- schillende kwaliteits- en smaak- anduidingen, zoals extra vierge, vierge, olijfolie en olijfolie mild. XVelke olijfolie u het lekkerst vindt, is een kwestie van uitpro- beren. Albert Heijn biedt kcus uit verschillende soorten. De olijfolie van het eigen merk is minder uit gcsproken van smaak dan die van andere merken. Er zijn drie soot ten AH olijfolie: AAild, Olijfolie en Extra Vierge. Mild heeft de zacht- ste smaak, Olijfolie is iets sterker en Extra Vierge heeft zelfs een licht fruitig karakter. De olijf- olieen van het Spaanse Carbcnel! (extra vergin en vergin) hebben een stevige, pikante en licht frui- tige smaak. Zachtcr van smaak is Carapelli. een extra virgine olijfolie van Toscaanse bodem. De ltaliaanse Grand'ltalia (extra virgine en virgine) is tamelijk mild van smaak. Extra vierge Olijfolie extra vierge lecnt zich bij uitstek voor het maken van vinai grettes en dressings. Zo'n frisse, fruitige olijlolie vormt vaak een goede combinatie met groene sala- des. Met olijfolie zijn ook talloze verrukkelijke sauzen te bereiden, zoals pesto. I'esto bestaat uit een mengsel van olijfolie, verse basili cum, pijnboompitten, parmezaanse itaas en knoflook. Ook is het lekker om warm, knapperig brood, bij- voorbeeld ciabatta of focaccia, te bestrijken met olijfolie, wat knof look en tomaat (zic foto onder). Bakken, braden en marineren Omdat olie bij verhitting een deel van zijn geur- en smaakstoffen verliest, kiest men bij het bakken en braden vaak milde olijfolie. Een groot voordeel van olijfolie is dat deze tot hoge temperaturen kan worden verhit zonder te verbran- den. Dat maakt olijfolie erg geschikt voor het roerbakken van groenten Een mooie olijfolie koestert zich in het gezei- schap van een verfijnde balsamicoazijn. Balsa micoazijn heeft een zacht-kruidige, iets zoete en licht nootachtige smaak. Deze azijn wordt gemaakt van druivenmost die rijpt in speciale houten vaten. Tijdens het rijpingsproces krijgt de azijn zijn zo kenmerkende smaak en een donkere kleur. Balsamicoazijn, gemengd met olijfolie, wat (zee)zout en peper, vormt een heerlijke dressing over bijvoorbeeld partjes tomaat of een gemengde groene sia met rucola (ziefoto). Een scheutje balsa micoazijn door vleesjus geeft de jus een bijzonder accent. Ook in marinades geeft balsamicoazijn zijn heerlijke smaak prijs. Bij Albert Heijn is nu balsamicoazijn verkrijgbaar van het eigen merk, in flesjes van 250 ml.

Allerhande | 1998 | | pagina 37