I 'De vis is hier altijd vers' Babs Giardina-Bakema I 'Sicilie hangt wat tussen noord en zuid in. De wind uit de Sahara blaast rood zand en vochtige warmte naar ons eiland. Toeristen van buiten Italic zie je hier weinig, hooguit voor een dagtocht vanaf Malta om de Etna en Taormina te bezoeken. Maar zelfs de Siciliaan die altijd vol trots over zijn mooie eiland praat, zie je amper van de natuur genieten. De natuur bete- kent voor hem: zomervakantie, zee en strand. En de boer flaneert's avonds na een zware werkdag liever over de piazza dan dat hij geniet van schitte- rende stranden, natuurgebieden en archeologische resten. Negen maan- den per jaar zijn de stran den dan ook uitgestorven. Af en toe kom je 'n ver- dwaalde wandelaar tegen, maar dat is meestal een buitenlander. Toen ik hier kwam wonen, kon je twee keer per week verse melk op bestelling krijgen. Nu ligt dat gewoon in de winkel. Net als bijvoorbeeld margarine, die tot voor kort helemaal niet te koop was. Dat is niet zo gek, want een Siciliaan werkt met olijfolie. Let wel: met echte olijf- olie, die je dit jaar voor 14,- per liter bij de boer kunt krijgen. Fruit en groenten eten we als de tijd daar rijp voor is. Druiven in September, sinaas- appels in december en citroenen het hele jaar door. Pasta is natuurlijk de hoofdschotel op Sicilie. En vis. Zwaardvis, tonijn en sepia, een lekkernij van de calamares- familie. 's Avonds varen de vissers uit om de netten uit te zetten. Als ik 's ochtends vroeg uit mijn raam kijk, is de kust vol met vissers die hun net- ten weer binnenhalen. De vangst gaat rechtstreeks naar de visboer, waar de mensen al in de rij staan om de beste vis uit te zoeken. Wat dat betreft zijn we erg verwend: vis van een dag oud eten we niet.' reisleidster, vertrok veertien jaar geleden naar Sicilie. Ze woont in Pozzallo, een klein dorpje in het uiterste zuiden, midden tussen de Sicilianen. v -

Allerhande | 1998 | | pagina 30