'Eten en drinken is sterk verweven met de cultuur 24 AlierHande 'Als ik voor langere tijd in Neder- land ben, mis ik dat vrije en onge- organiseerde van Kreta heel erg. Dan krijg ik het een beetje benauwd. De keu- ken van Kreta mis ik dan natuurlijk ook. Die is echt fantastisch. Gezond, puur en lan- delijk. Je eet wat er te krijgen is, en bijna alles komt van eigen bodem. Mijn schoonmoeder is 80, maar ze maakt nog steeds veel zelf: olie, brood, pasta, kaas. Aan het pla fond bij haar thuis hangen altijd producten te drogen. In de keuken wordt niet met gerechten gerommeld. Alles blijft herkenbaar, de smaken zijn zoveel inogelijk onvermengd. Toch kun je er heel verrassende dingen mee doen. Het is geen geraffineerde keuken, maar de variatiemogelijk- heden zijn enorm. Er zijn wel 100 verschillende groenten, kruiden en paddestoelen. Als je ze weet te vin- den, kun je die gewoon in het wild plukken. Pasteitjes vind ik heel erg lekker, maar ook kaas en artisjok- ken. En geitenvlees, ook een spe- cialiteit van Kreta. Uit eten gaan is hier een feest. Dan gaat het overigens niet om het eten, maar vooral om het gezel- schap. Er is altijd genoeg, want de Kretenzer blijft maar bestellen. En iedereen wil betalen. Dat toeristen hier vaak allemaal een aparte reke- ning willen, daar snappen ze niets van. Een traditionele bruiloft in een dorp is geweldig om mee te maken. Vijf- a zeshonderd mensen en heel grote tafels met taart, vlees, salades, toast, pasteitjes, rode wijn en natuurlijk de traditio nele kip-pilaf. Eten en drinken is sterk verweven met de cultuur. Dat bevalt me erg goed.' Rianne Buis, cu publicist, wilde als in het buitenland w Ze kwam acht jaar j naar Chania en ginj niet meer weg.

Allerhande | 1998 | | pagina 24