Wat rijp is, eten we' 'Ik voel me hier erg op mijn gemak, ook vanwege de vele zonuren. Wat vooral opvalt in de keuken op Cyprus is het gebruik van citroenen, olijfolie en brood. Over alles knijpen ze citroenen uit, bij alles eten ze brood, en over alles strooien ze olie. Verder is de keuken heel puur. In Nederland kom je veel sauzen en prutjes tegen, hier vooral verse groenten, kruiden en fruit. Vrijwel alles komt van het eiland zelf. Wat rijp is, eten we. Als er pompoenen of avocado's zijn, eten we pompoe nen of avocado's. Zonder toevoegingen. Je hoeft ook helemaal niets toe te voegen, want de smaak is van zichzelf al zo lekker. Een tomaat smaakt echt naar tomaat. Heel populair is de souflakia, een soort barbecue van stokjes lamsvlees. En vleesgerechten uit de klei-oven, ook typisch Cyprus. Veel mensen hebben zo'n oven in de tuin, daar kan het vlees lang in sudderen. De Cypri- oten maken altijd veel werk van het eten, ook omdat het een grote sociale functie heeft. Je kunt altijd mee-eten. In Nederland moet je dat lang van tevoren plannen, hier is altijd genoeg. De gastvrijheid is enorm. Pasen is het belangrijkste feest. Aan het begin van de vastentijd, in maart, gaat iedereen op 'Groene Maandag' picknicken in het veld. Hele families trekken erop uit om groente en fruit te eten. En in de paasnacht komt er een speciale linzensoep op tafel bij terugkomst uit de kerk. In elk dorp is een taverne. Daar eten de Cyprioten meze, een soort inheemse rijsttafel. Eerst salade, en daarna wel vijftien gerechten. Alle- maal kleine hapjes, dat wel. Maar het blijft maar doorgaan. Er komt steeds meer op tafel en hele families schui- ven aan. Hartstikke gezellig.' Leonora Cok, correspondente van het Radio 1 Journaal, voorvoelde toen ze de eerste keer naar Cyprus kwam, dat het niet de laatste keer zou zijn. Ze kwam er vaak en woont sinds juli 1997 permanent in Pafos.

Allerhande | 1998 | | pagina 18