Prachtig uitzicht Caveaux de degustation AIlerHande 189 De molen zonder wiekcn, waaraan de cru Moulin-a-Vent zijn naam ontlecnt, is beslist geen indrukwekkend bouw- werk. Maar vanaf de plek waar hij staat (nabij het dorp Romaneche- Thorins) heeft u wel een prachtig uit zicht over de met wijnstokken 'gestoffcerdc' heuvels. De Beaujolais is vanouds een wijn gebied dat veel bezoekers trekt, voornamelijk Franscn en Zwitsers. Vandaar dat men er is ingesteld op het ontvangen van wijnliefheb- bers. Volg de 'Route du Beaujolais en u komt langs tal van 'Caveaux de degustation', wijnbedrijven die de deuren wijd open zetten voor bezoekers. U kunt er gratis proe- ven en kopen is niet verplicht. Om hagel tegen te houden, wordt er soms zilveroxide boven de wolkcn gestrooid. Zilveroxide zorgl ervoor dal de waterdamp in de wolken geen ijskristallen vormt en als regen op aarde neerdaall. Ondanks al dit soorl maatregelen gaat er vrijwel geen jaar voorbij zonder dai hagel schade aanrichi. jjS---.- Negen dorpen en een molen Van de tien 'Crus du Beaujolais' zijn er negen vernoemd naar het dorp van herkomst: Saint-Amour. Julienas, Chenas, Fleurie, Chirou- bles, iWorgon. Regnie, Brouilly en Cote de Brouilly. De tiende wijn, Moulin-a-Vent, is genoemd naar de wiekloze molen die te midden van de wijngaarden staat. Deze wijngaarden bevinden zich op het grondgebied van de gemeenten Romaneche-Thorins en Chenas. Ook de Crus du Beaujolais zijn alle gemaakl van het enige blauvve druivenras dat is tocgestaan in de Beaujolais, de gamay noir a jus blanc. Toch zijn de tien Crus' zeer uiteenlopend van aard, van veder- licht tot vrij zwaar. Hieruit blijkl hoe groot de invloed van de grond- soort en de ligging van de wijn- gaard kunnen zijn. Het gemeenschappelijke kenmerk blijft dal ze boordevol Iruil zitten. Speciale manier van maken Beaujolais wordt op een speciale manier gemaakl. Normaal wordt rode wijn vervaardigd door blauwe druiven te kneuzen en de most met schillen en al in een open kuip te laten gisten. Bij Beaujolais worden de druiven niet gekneusd. De hele druiven gaan in een kuip die wordt afgesleten en waar vervolgens koolzuurgas in wordt gepompt. De gisting heeft daardoor plaats bin nenin de intacte, gehele druil. Na drie tot achl dagen perst men de druiven alsnog en laat men alleen de most verder gisten. Hoe korter de druiven gisten, des te lichter de wijn. Voor de Beaujolais-primeur en gewone Beaujolais is dat enkele dagen, voor de Crus wat meer. Deze methode van wijnbereiding noemt men maceration (semi-) carbonique'. Het elfect is dat een wijn ontslaat met veel lruil en een grotc mate van frisheid. Schieten op hagel Het klimaat in de Beaujolais is een milde mix van zee-, land- en mediterraan klimaat. Zelden dalen de temperaturen er in de winter onder 10 °C, terwijl in de zomer 40 °C geen uitzondering is. De grootste bedreiging voor de wijn- bouw is hagel in de zomer of in het vroege najaar, vlak voor of tijdens de oogst. Hagelstenen kunnen de wijnstokken zo ernstig beschadigen dat een oogst compleet verloren gaat. Doorgaans hebben de hagel- buien een zeer plaatselijk karakter, waardoor de ene wijnboer zijn oogst ziet mislukken, terwijl zijn buurman geen centje pijn heelt. meest heuvelachtige, noordelijke deel van de Beaujolais. Daar bevinden zich ook de dorpen die de Crus du Beaujolais' voortbrengen, de besle en meest karakteristieke (uitsluitend rode) wijnen van de streek.

Allerhande | 1998 | | pagina 89