n Ranieri Ta/Iarigo, ambassadeur van Italic: 'Om perfectie tc bereik.cn, hoef je niet ingewikkcld tc docn' De naam 'basilicum' is afgeleid van het Griekse woord 'basileus', dat koning betekent. Yvonne Ettcma, Albert Heijn: Basilicum geeft gerechten een intense smaak' AllerHande 75 Uit overtuiging, zelfs als ik even snel moet koken. Bij basilicum kun je eigenlijk niet meer van een trend spreken. Het is een klassieker. Logisch, want het heeft zo'n tijne, cigen smaak. Als je heel goed proeft, proef je verrassende dingen in basilicum. Een beetje bitter, maar ook zuur. En in de zomer heelt het iets kruidigs. Het gaat nooit vervelen. je proeft telkens wat anders. Ik ken niemand Annekes recept die niet van basilicum staat op houdt en toch heeft't biadzijde 75 geen doorsneesmaak. Het staat helemaal op zichzelf. Basilicum kom je overal tegen. Wij associeren het met Italic, maar ook in bij voorbeeld Thailand en Vietnam wordt het toegepast. Daar is de smaak sterker. Ik heb vaak met Vietnamese mensen gekookt en gemerkt dat zij dit kruid heel veel gebruiken. A4et als resultaat heel andere smaakcombina- ties. Ik denk dan ook dat basilicum een vcel bredere toepassing krijgt.' Wat wcet cen ambassadeur nu van koken? Nou, als die ambassadeur uit Italic komt: veel! Want ook al komt Ranieri Tallarigo gelden in de keuken, hij weel er alles van. 'Eten is een onderdeel van onzc cultuur,' vcrontschuldigt hij zich bijna. llct doet hem goed dat er steeds meer vermenging van eeteulturen plaatsvindt. want dat levert mooie dingen op. In de Italiaanse eetcultuur zijn kruiden heel belangrijk. Dal komt door de ligging aan de Middellandse Zee. Heel wat schepen hebben Italic aangedaan. Basilicum is zo uit India, via de Grieken bij de Romeinen (erechlgekomen. Ranieri's recept staat op biadzijde 77 En de opmars gaat door in noordelijke rich- ting. Ik wil niet overdrijven, maar het zcgt wel iets over het belang van basilicum. Voor Italianen is koken een culturele en sociale bezigheid, een belangrijk onderdeel van het leven. Waar ter wereld ik me ook bevind, als ik kan kiezen, kies ik Italiaans eten. Niet uit nationa- listische gevoelens. maar omdat ik me er lekkerder bij voel. Onzc keuken is over het algemeen erg gezond. Dat is aangetoond. Bovendien is Italiaans koken relatief gemak- kelijk. Als je de juiste recepten hebt, kun je heel snel een lantastische maallijd op tafel zetten. Kruiden zijn daarin heel belangrijk. Neem een goede spaghetti met tomatensaus en basilicum. Simpel, maar fantastisch. Om perfectie te bereiken, hoef je niet ingewikkeld te doen. Als je het goed maakt, is het top. Dat geldt ook voor mijn gerecht, de Caprese. Een kind van twaalf kan het maken, maar dat maakt het niet minder. De toenadering tussen eeteultu ren juich ik toe, het betekent vooruitgang. We moeten niet alleen naar politick en eco nomic kijken. luist toenadering tussen culturen en gewoon- tes is belangrijk in Europa. Daar hoorl de eetcultuur bij. De eenwording van Italic in 1861 is daar een mooi voorbeeld van. Toen koning Victor Emmanuel II met zijn vrouw Margherita Napels bezocht, werd er een pizza gemaakt met de drie kleuren van de nieuwe viag: wit was de mozzarella, rood de tomaten en groen - uiteraard - de basilicum. De pizza Margherita was geboren. Nu kun je die pizza overal ter wereld krijgen. Prachtig toch?' Yvonne Ettcma is de 'baas' van de Huistraiteur-producten van Albert llcijn. Alle vers bereide producten, van socp tot en met pesto, vallcn onder haar vcrantwoordelijkheid. juist op dit gebied Zijn er de laatste tijd veel ontwikkclingcn. 'Ik denk dat Albert Heijn veel te bieden heeft aan smaakvariaties in dagverse producten. We kijken daarvoor heel goed naar de behoeftes van onze klanten. Zo kunnen we steeds meer combinaties maken van gemak- kelijke, gezonde en verse maaltijden. Ik denk dat ik niet zoveel anders naar ons assortiment kijk dan klanten. Ik ben er wel op een andere manier bij betrokken en op den duur ver- groeit dat met elkaar. Als je, zoals ik, met eten werkt, is het belangrijk dat je van lekker eten houdt. Daardoor wil je meer ontdekken, wat nog weer lekkerdere combinaties tot gevolg heeft. In onze Huistraiteur-producten zijn natuur- lijk al kruiden als basilicum verwerkt. Je merkt dat verse basilicum in steeds meer gerechten wordt gebruikt. In salades bijvoor- beeld. Daarnaast wordt Yvonnes recept ook pesto, die van Staat op basilicum wordt gemaakt, biadzijde 79 steeds populairder. Pesto wordt veel gecombineerd met pasta, maar je kunl het ook voor een carpaccio gebruiken, of op ciabattabrood in de oven. En wat ook heerlijk is: pesto op een gepofte aardappel in de magnetron. De opkomst van basilicum hebben we vooral te danken aan de populariteit van de Italiaanse keuken. Maar je ziet het kruid tegenwoordig ook veel in de ooslerse keuken. Zelf kook ik vaak Thais en daarbij gebruik ik heel veel basilicum. Het is gemakkelijk. snel, vers en licht

Allerhande | 1998 | | pagina 73