e Drie nie soorten Geurige dressing Kruidenvinaigrette Met een dressing van 2 eetlepeis olie, 1 eetlepel sherryazijn, een snufje zout en peper gemengd met 100 g tauge, krijgt een salade een geurig en knapperig accent. Lekker bij een nasi goreng- schotel. Meng 1 eetlepel kruidenazijn met 3 eetlepeis olie en wat zout en peper. Lekker over een gegrild stukje witvis, zoals kabeljauwfilet. AlIerHande 53 punten wijnazijn is in wezen heel simpel,' vertelt Kieftenburg. 'In een zogehe- ten fermenteur zit de wijn. Daarop drijft een soort koek waar bacterien in zitten. Die zetten de alcohol in de wijn om in zuur. De wijnazijnma- ker is erg zuinig op deze bacterie, en voorkomt dat die doodgaat door oververhitting of zuurstofgebrek.' Om ervoor te zorgen dat alle wijn in contact komt met de bacterie, blaast men grote luchtbellen in het vat en zijn er houtkrullen in het vat aanwezig waardoor er meer opper- vlaklecontact kan plaatsvinden. De luchtbellen zorgen dat de wijn langs de 'koek' circuleert. Als de wijn azijn de juiste zuurgraad heeft bereikt, wordt een deel uit het vat gehaald. Vervolgens voegt men weer eenzelfde hoeveelheid wijn toe en begint het proces weer van voren af aan. Er is een goede reden om het vat niet in een keer leeg te halen. vertelt Kieftenburg: 'Door op deze wijze tijdens de fermentatie voortdurend voldoende grondstoi bij te vullen. zijn verschillen in kwaliteit tussen bepaalde seizoenen niet te proeven. De kwaliteit en smaak zijn met andere woorden constant.' Twaalf jaar gerijpt De wijnazijnen hebben allemaai een rijpingsproces van zes maanden achter de rug, behalve de sherry- azijn. Die heeft maar liefst twaalf jaar gerijpt. Erik Kieftenburg: Dat gebeurt in kleine vaten. die op elkaar zijn gestapeld. In de bovenste rij vaten zit sherry. Door de jaren heen verhuizen de vaten naar beneden en verandert de sherry in sherryazijn.' De biologische wijnazijnen worden in een aparte aldeling van het bedrijf bereid. Daarvoor koopt men biologische vviinen in. In speciaal daarvoor bestemde vaten wordt daar biologische wijnazijn van gemaakt. Ook het vullen van de flessen vindt plaats op een eigen lijn. Met wijnazijn en olie maakt u in een handomdraai een heerlijke dressing of mari nade. Er zijn drie nieuwe soorten olie van het eigen merk die daar heel geschikt voorzijn: AH Roerbakolie, AH Walnotenolie en AH Sesamolie. De AH Roerbak olie is bij uitstek geschikt om in te roerbakken omdat deze tot hoge temperaturen kan worden verhit. Wal notenolie is heerlijk in dressings en het is erg lekker om er biefstuk in te braden. Sesamolie geeft uw gerechten de specifieke smaak van de oosterse keu- ken. Deze uit sesamzaad geperste olie leent zich bij uitstek voor het marineren van vlees, kip, vis of tahoe.

Allerhande | 1998 | | pagina 33