evian,toLEOR aterkeus Niet te koud Nederlanders drinken vijftien liter gebotteld water per jaar, Duitsers bijna 90, Fransen en Belgen ruim 100 en Italianen zelfs 127 liter. Maar de populariteit van bron- en mineraalwater neemt toe. Mede daarom heeft Albert Heijn vier nieuwe soorten water aan het assortiment toegevoegd. AllerHande 95 water Met verschil tussen mineraal- en bron- water zit in de wijze van distributie. Zowel mineraal- als bron- water komen uit een natuurlijke bron, maar water mag alleen mineraalwater' heten als het zonder toevoe- gingen bij de bron zell gebotteld is. Wordt het eerst bewerkt of vervoerd naar een bottelarij, dan krijgt het de naam 'bron- water'. Leeftijd en gesteente De smaak van mine raal- en bronwater wordt bepaald door drie factoren: de soorten mineralen, de hoeveelheid mineralen en het koolzuurgehalte. Mineralen zijn voe- dingsstoffen die het liehaam nodig heeft. Ze komen in het water doordat het heel lang- Drink water niet ijskoud uit de koelkast. Te koud water kan de smaakpapillen nega- tief beinvloeden. Bovendien kan de maag het minder goed verwerken. Ideaal is een temperatuur van 15 °C. zaam door steenlagen sijpelt. Hoe langer het water onderweg is, des te meer mineralen komen erin en des te sterker is de smaak. Sommige waters zijn tientallen jaren onder weg. Daarnaast is ook het gesteente smaak- bepalend. Yulkanische gesteenten leveren vooral magnesium, sulfaten en koolzuur. Waters uit zulke bronnen kunnen wat bitter smaken. Steen- soorten die zijn ont- staan door zee- afzetting bestaan vooral uit calcium en leveren relatief harde waters. Water dat uit bronnen komt waar beide steensoorten te vinden zijn. hebben een zou- tere smaak. Koolzuurbelletjes Aan sommige waters wordt koolzuur toege voegd, andere bezitten het van nature en weer andere waters worden 'plat' gehouden. Hoe meer koolzuur, hoe langer het water houdbaar is. Natuur lijke koolzuurbelletjes zijn heel klein en veroorzaken geen oprispingen. Albert Heijn verkoopt sinds kort naast de bekende merken Spa, Sourcy, Bar-le-Duc en 1'errier, vier nieuwe watersoorten: Evian (plat Frans Alpen- water), San Pellegrino (Italiaans koolzuur- houdend water), Reina (stevig Belgisch Ardennenwater) en Ramlosa (zoutig Zweeds gletsjerwater). Afmtrait K$nrtm J Sommigen vinden het onzin, maar de ene soort water past beter bij een bepaald gerecht dan de andere soort. In het algemeen verdienen bij kleine hapjes en voorgerechten frisse, zurige waters (eventueel met een schijfje citroen) de voorkeur. Bij visgerechten passen stille waters (plat of met heel weinig koolzuur). Zachte vleesgerechten vragen om enigszins bittere waters en een pastamaaltijd gaat goed samen met een licht gemineraliseerd water. Een stevig diner, tot slot, is goed te combineren met zoutige, voile waters. Eet en drink smakelijk!

Allerhande | 1998 | | pagina 95