water' Ambachtelijk gerookje-zalm filets lngegraven zalm AllerHande 65 Vipc, tradlthiwl ffT.'i?- fajni nil Sclioilnnd De geschiedenis van gravad lachs, wat letterlijk 'ingegraven zalm' betekent, gaat ver terug. Het woord verwijst naar een conserveringsmethode die de Zweden en Noren al in de veertiende eeuw gebruikten. Ze stopten licbt gezouten vis in vaten of kruiken, die ze vervolgens begroeven. De vis bieef zo maandenlang goed. Bij Albert Heijn vindt u niet alleen gravad lachs maar ook diverse soorten gerookte zalm. Om u te heipen bij het bepalen van uw keuze, een uitieg over de verschil- len tussen de merken. Het AH merk De firma Foppen uit Harderwijk bereidt de gerookte zalm van het AH merk. Hiervoor wordt meestal Noorse zalm gebruikt. 'Het is een fabeltje dat er zoveel verschil is tussen Schotse en Noorse zalm,' stelt John Valster. 'De Noorse gekweekte zalm is een wat minder vette zalm. De kweekmethode, maar ook natuurinvloeden als licht en watertemperatuur zijn hiervan de oorzaken. De minder vette zalm heb je nodig voor gerookte zalm. Maar die is ook in Schotland te krijgen.' De verse-zalmfilets worden eerst droog gezou ten. Daarna moet de vis rijpen voor hij in de rookkast kan. Omdat zalm koud gerookt wordt, in tegenstelling tot bijvoorbeeld paling, gaart de vis niet in de rookkast. Na het rijpen wordt de vis afgespoeld en te drogen gehangen. Als de zalm droog is, wordt hij gerookt. Daarvoor gebruikt Foppen een melange van eiken- en beukenhout. In totaal neemt deze ambachtelijke berei- ding van gerookte zalm ongeveer zestien uur in beslag. Fame De gerookte zalm van Fame komt uit Schotland. De zalm, gekweekt in Schotland, wordt door het Schotse bedrijf Fame met de grootste zorg en expertise gerookt. De zalm krijgt een nog verfijndere smaak door het langere zout-, droog-, rijp- en rookproces. Dit pro- ces zorgt ervoor dat het vochtverlies nog groter is dan bij de AH Gerookte-zalmfilet, vandaar het prijsverschil. Euro Shopper De gerookte zalm van Euro Shopper wordt ook bereid door de firma Foppen. Deze zalm is het voordeligst. De zalm is machinaal gesneden en de plakjes zijn minder lang. Ook zijn de vet- en rookran den minder goed verwijderd. De Euro Shopper zalm is handmatig gezouten, en niet zoals veel andere goed- kope zalm gei'njecteerd met water en zout. 'Als de vis hier binnenkomt, maken we er eerst filets van en verwijderen we het vel en de vet- randen (foto r en 2). Vervolgens leggen we de zalm een aantal uren in een marinade van onder andere dille, zout, peper en suiker (foto 3). Daarna drogen we de zalm. Vervolgens smeren we de vis nog een keer in met dille. llierna moet de zalm nog 24 uur rijpen. Pas dan kan hij worden gesneden en verpakt.'

Allerhande | 1998 | | pagina 65