Onze zalmen voelen De Scandinavische keuken kent tal van heerlijke visgerechten. Niet verwondcrlijk, want vis is ruimschoots voorhanden in deze waterrijke landen. F.en niel te evenaren visgerecki uii de Zweedse keuken is gravad lachs: zalm die gemarineerd is in een mengsei van onder andere dille, zoul en suiker. Albert Heijn heeft deze delicatesse onlangs opgenomen in het visassor- timent van het eigen merk. Inkoper John Valster en huisleverancier lan Foppcn jr. lichten toe wat er aiiemaal komt kijken bij het maken van dit verlijnde product. Zalmkwekerijen De zalm die gebruikt wordt voor gravad lachs. is afkomstig van zalmkwekerijen. Dat geldt overigens voor aile zalmproducten uit het assor tment van Albert Heijn. 'Daar zijn een aantal redenen voor, vertelt John Valster. Allereerst is wilde zalm slechts enkele maanden per jaar beschikbaar. Tevens is in bepaalde gebieden de wilde zalm beschermd. Bovendien is de kwalileit van deze zalm niet consistent, omdat de in het wild levende vissen er niet altijd in slagen om een uitgebalanceerd maal bij elkaar te vergaren Veel bewegingsvrijheid Albert Heijn wil niet alleen kwaliteitszalm, maar vindt het ook belangrijk dat het kweken van de vissen op een verantwoorde manier gebeurt. Fr worden dan ook allcrlei eiscn gesteld aan de zalmkwekerijen. ]ohn Valster: Onze zalm komt uit kwekerijen in Noorwegen en Schotland. A\eestal iiggen die in zeemondingen of fjorden. Het zijn in ieder geval altijd locaties waar vol- doende strom ing is en dus ook aanvoer van vers water. De dieren hebbcn namelijk enorm veel bewegingsvrijheid. Dal moel ook wel, want als je te veel zalmen bij elkaar zet, voelen ze zich niet op hun gemak. Fn dan eten ze niet meer. In de kwekerijen die onze zalm kweken, zie je echler dat de vissen voorldurend uit het water springen. En dat is toch wel een teken dat ze zich daar als een vis in het water voelen.' Geheim van de kok Als de zalmen drie lot vier jaar oud zijn, zijn ze rijp voor consumptie. Ze worden in Schotland of Noorwegen gestript. Nog geen dag later komen ze aan in ttarderwijk, bij de firma Foppen. Dit is de huisleverancier van gravad lachs van Albert Heijn. Omdat het bereiden van dit visge- recht nieuw was voor het bedrijf, huurde Foppen een expert uit het hoge noorden in. 'Die heeft ons de traditionele bereidingswijze van gravad lachs bijgebracht,' vertelt ]an Foppen, die wel wil verklappen hoe dit globaal in zijn werk gaat.

Allerhande | 1998 | | pagina 64