Het resultaat van jarenlange ervaring Fourme d'Ambert uitgevonden door een boer Port Salut (rottin de Chaviqnol AllerHande j 125 Fourme d'Ambert is een blauwaderkaas uit het vulkanische hart van Frankrijk. Halverwege de vorige eeuvv kvvam daar een boer op het idee blauwe kaas te maken door vochtig broodkruim in zijn verse kazen te duwen. Later bleek dat het al voldoende was de kaas te laten rijpen op roggestro, waar het van nature aanwezige schimmelplantje zonder kunstgrepen zijn werk kon doen. Flet woord 'lourme' dekt een dubbele lading: in het dialect van de streek kan het 'trommel' betekenen (naar de cilindervorm van de kaas), niaar het kan ook voortkomen uit hei Latijnse woord 'forma', dat vorm' belekent en misschien wel de oor- sprong is van het woord frontage'. WMW kaasmaken is monnikenwerk Aan het begin \ran de tpde eeuw vesligde een groepje Irappisten zich in een verlaten klooster in de buurt van Le /Hans (ten zuidwesten van Parijs). De monniken, die geen vlees aten, maakten kaas voor eigen gebruik. Wat er overblcef vcr- kochten ze aan de kloosterpoort onder de naam van het klooster: Port-du-Salut ('heilshaven'). Tot op de dag van vandaag wordt in het klooster van Notre-Dame-du-Port-du- Salut dit zachte. romige kaasje geproduceerd volgens eeuwen- oud recept. een smakelijke 'keutel' De bruin ingedroogde, bobbeiige korst van de rijpe Crottin (het woord betekent 'keutel') doel wel wat aan een keutel denken. Onder dat onooglijke uiterlijk van dit geitenkaasje uit de om- geving van Sancerre (midden- Frankrijk) schuilt een stralend wit, compact kaasje met een verrukkelijke, pikante 'geiten - smaak. De naam kan ook worden verklaard door het vaatje waarin het geitenkaasje wordt gevormd en dat grote gelijkenis vertoont met het aardewerken olielampje dat 'crot' wordt genoemd.

Allerhande | 1998 | | pagina 125