Wijnen met Argentijns temperament Argentijnse tophuizen Buiten Argentinie genie- ten de Argentijnse wijnen nauwelijks bekendheid. Toch staat de Argentijnse wijnproductie op de vierde plaats, na Frankrijk, Italie en Spanje. En omdat de wijngaarden in dit enorme Zuid-Amerikaanse land alles meehebben om een uitstekende kwaliteit te garanderen, besloot Albert Heijn het assortiment Argentijnse wijnen flink uit te breiden. AllerHande 117 juwelen uit de Andes in dc zestiende eeuw brach- ten de Spaanse veroveraars wijnstokken naar Argentinie. Ze beschouwden wijn als een sintpeie dorstlesser en legden zich dan ook meer toe op kwantiteit dan op kwa liteit. Pas eind vorige eeuw kwam daarin enige verbetering door de komst van Europese immigranten. Die braehten betere wijnstokken mee en nieuwe technieken. Tock streefden slechts enkelen van hen ernaar boven de middelmaat uit te stijgen. De meeste wijnhuizen kon- den liun goedkope tafelwijntjes toch wel kvvijt aan de 33 miljoen Argen- tijnen. Sterker nog: die lustten er wel pap van. Per hoofd van de bevolking dronken zij in de jaren zeventig jaarlijks wel zo'n 90 liter wijn! Grote ommekeer De grote ommekeer kwam in de jaren tachtig. De Argentijnen hadden kennelijk genoeg van de slobberwijntjes en dronken nog maar de helft van weleer: zo'n 45 liter. De wijnhuizen zagen hun afzet dramatisch dalen en voor de export was de kwaliteit niet toereikend. legelijk had het land ook dringend fmae valuta nodig. Daarom gingen de wijnproducenten met hulp van de overheid een andere koers varen: slechte druivenrassen werden vervangen door edele, de bodega's werden van moderne apparatuur voorzien en de beste wijnmakers ter wereld als advi- seurs aangetrokken. Inmiddels mag ongeveer twee miljoen van de 23 miljoen hectoliter Argentijnse wijn worden beschouwd als kwaliteitswijn. Bevoorrecht klimaat Argentinie heeft een perfect klimaat voor wijnbouw, met name in de westelijke provincie AAendoza. Ilier. op de uitlopers van de Andes, wordt de meeste Argentijnse wijn verbouwd. De lucht is er zeer zuiver, de zon schijnt er meer dan 300 dagen per jaar en het regent er zelden. De wijngaarden worden ge'irrigeerd met smeltwater van de sneeuw op de Itoge bergen. Door het droge klimaat komt er nauwe lijks rot voor, zodat bestrijdings- middelen zelden ingezet hoeven te worden. Verder zijn de verschillen tussen de vier jaargetijden niet extreem. Anders is dit met de verschillen in temperatuur tussen dag en nacht. s Zomers wordt het overdag gemakkelijk 40 °C, 's nachts koelt het af tot to °C. D eze forse tempe- ratuurwisseling zorgt ervoor dat de druiven veel aroma's en kleur ontwikkelen. Verder is het Argentijnse klimaat zeer gelijkmatig. zodat er weinig kwaliteitsverschil- len zijn tussen de diverse wijnjaar- gangen. Terwijl de meeste Argentijnse producenten zich vroeger toelegden op eenvoudige wijnen, waren er enkele die daarop al vroeg een uit- zondering vormden. Bodega Norton werd in 1895 gesticht door de Britse ingenieur Edmund James Palmer Norton. Hij plantte Franse druivenrassen en kon het bedrijf geleidelijk uitbouwen. In 1989 werd het gekocht door de Oostenrijker Gemot Langes-Swarovski, wiens zoon Michael nu de dagelijkse leiding heeft. Norton is modern en goed geoutilleerd en beschikt over een opslagcapaciteit van 9 miljoen liter, waarvan eenderde deel in eiken vaten. Min of meer hetzelfde kan worden gezegd van het wijnbedrijf Martins. Ook hier is kwaliteit altijd het hoogste streven geweest. De bodega is nu eigendom van het Spaanse (Rioja-)huis Berberana. Een betrekkelijke nieuwkomer is bodega Marques de Grinon. De stichter, de Spaanse markies Don Carlos Falco y Fernandez de Cordova, is in eigen land een van de motoren achter de modernise- ring van de wijnbouw. Hij studeerde in het Belgische Leuven en aan de beroemde wijnuniversiteit Davis University in Californie. Onlangs is er een samenwerkingsverband ontstaan tussen Marques de Grinon, Berberana en Bodega Norton. Etchart is eigendom van het Franse drankenconcern Pernod-Ricard. Europese wijn- en drankproducenten oefenen in Argentinie (maar ook in andere Zuid-Amerikaanse landen) veel invloed uit en ook de wijnen van het huis Etchart staan onder Europese 'controle'. Albert Heijn heeft wijnen van alle vermelde huizen in het assortiment.

Allerhande | 1998 | | pagina 117