elf afgestemd op de hond Hondenvoer steeds beter iVlede dankzij voortdurend onderzoek: AllerHande 85 in het hondenvoer van Albert Heijn de grootte van de brokken, de geur, de vochtigheid, de hardheid of zachtheid, de hoeveelheid gelei, et cetera. Uiteindelijk geeft hij of zij een rapportcijfer, mede op basis van wai de hond ervan vindi. 'Dat is een subjectief oordeel,' zegl Bas' baas. Als ik het eten er door een gele kleur niet smakelijk uit vindi zien, dan schrijf ik op dat het voer er onsmakelijk uitziet. En als Bas niet van de Iucht van bijvoorbeeld vers hart houdt, is dat ook jammer voor de testuitslag.' Duiden veel antwoorden op slechte ervaringen van proefhonden en hun baasjes, dan wordt het voer op de slecht scorende onderdelen aangepast en nogmaals getest. Verantwoorde tussendoortjes Heeft uw hond een beloning verdiend Of zomaar een lekker tussendoortje? Trakteer dan eens op een snackstrip, krokante kluif, smulbotje of smulrondje van het AHmerk. Die zijn niet alleen lekker, maar ook verantwoord, in tegen stelling tot bijvoorbeeld een koekje. Historisch gegroeid Een uitgebalanceerde maaltijd is belangrijk voor een gezonde hond. Zo'n maaltijd bestaat zeker niet uitsluitend uit vlees. Zo eten wolven, de voorouders van de hond, ook vruchten. Wanneer een hond alleen met vlees gevoed wordt, krijgt hij een tekort aan mineralen en vitamines. Al ruim 30 jaar wordt aan diverse universiteiten onderzoek gedaan naar honden voeding, wat een schat aan kennis heeft opgeleverd over de dagelijkse behoefte van een hond aan eiwitten, vetten, vitamines, mineralen en vezels. Al die kennis is ook verwerkt 'Ons hondenvoer durf ik zelf te eten,' stelt Erwin Roetert (op de foto links), kwaliteitsdeskundige bij Albert Heijn. Roetert controleert of leveranciers van dierenvoeding voldoen aan de kwaliteitseisen van Albert Heijn. 'Aan producenten van dierenvoeding stellen we even strenge eisen als aan producenten van artikelen voor menselijke consumptie. Die eisen hebben zowel betrekking op de ingredienten als op de bereidingswijze en op hoe de keuken eruit ziet.' John Morssink (op de foto rechts), inkoper dieren voeding bij Albert Heijn, vertelt dat er steeds meer bekend is over hondenvoeding. 'Daarom kunnen we onze leveranciers steeds beter vertellen wat we wil- len. Dit heeft bijvoorbeeld geresulteerd in specifiek voer voor puppy's en oudere honden, naast gewoon hondenvoer. Het gewone hondenvoer, AH Krokante Brokkenmix of AH Compleet Diner, bevat alle voe- dingsstoffen die een hond normaliter dagelijks nodig heeft. AH junior Brokjes is afgestemd op de specifieke behoeften van puppy's, met bijvoorbeeld extra vet als energiebron voor hun beweeglijkheid. Voor de oudere hond zijn er AH Senior Brokken en AH Senior Diner, die onder meer extra vitamines bevatten. Zo krijgen honden op leeftijd toch vol- doende vitamines binnen, ook al eten ze minder.' Door de toegenomen kennis wordt het voer ook regelmatig verbeterd. Morssink: 'Binnenkort komt er een nieuwe versie van de AH Brokken en AH Diners. De soja die erin zat is vervangen door bietenpulp. Daarin zitten meer oplosbare voedings- vezels, die een positief effect hebben op de darmwerking. Honden krijgen daardoor een betere ontlasting. Ook wordt er lijnzaad- en zonnebloem- oiie aan het voer toegevoegd. De onverzadigde vet- ten in deze ingredifinten zorgen voor een prachtige en gezonde vacht.' Niet alle hondenvoerproducten zijn verkrijgbaar in alle Albert Heijn winkels. as boft. Hij mag regelmatig sis meedoen aan de smaahlests van Albert Heijn. Hij krijgt dan voor een week testvoer. Dat krijgt Bas dagelijks te eten, terwijl zijn baasje hem daarbij nauwkeurig gadeslaat. Bas is daar zeer duidelijk in,' zegt z'n baas. 'Hij nadert zijn bak, snuf- felt aan het voer en dan is 't ja of nee.' Het zou gemakkelijk zijn om Bas voer voor te schotelen dat hij lekker vindt, maar dal niet good voor m is. Maar aan zijn gedrag is te zien of het voer deugt. Bas' baas: 'Vlees levert de meeste voedings- stolfen die een hond nodig heelt. Groenten vullen dit verder aan. Wat er ook aan het voer ontbreekt, je ziet het aan je hond. Van te veel vet wordt Bas vadsig en Iraag, zit er te weinig vet in, dan gaat de smaak eral. En honden laten zich niet loppen. Vragenlijst De baas van een proelhond vult een uitgebreide vragenlijst in over het uiterlijk van het voer, de kleur,

Allerhande | 1998 | | pagina 85