De beste vleeswaren Oberlanderbrot-sandwich met cambozola Oberlanderbrot- sandwich met cambozola Ambachtelijk brood, 'wiirziq' beleqd Dat Duitsers niet smokkelen als het aankoml op kwaliteit en degelijk- hcid, is zo ondcrhand bekend. Produclen waar vakmanschap en meesierschap van afstralen zijn Duitse vleeswaren. Op worst- gebied speell Duitsland wereldwijd ecn bclangrijkc. zo niet dc bclang- rijkste rol. Ruim 1500 worstsoorten vinden hun oorsprong in de verschillende Bundeslander. Hot vak van worstmeester geniel alom aanzien en waardering, volgens de aloude gildetrap van leerling, gezel en meester. Hen 'iWetzgermeister' hanteert zijn eigen (geheime) bereidingswijzen en recepturen. De Duitse levensmiddelenwet voor de productie van vleeswaren is streng. Worsten worden in drie scherp vastgestelde kwaliteits- klassen gemaakt: Spitzenqualitat, Mittelqualitat en Einlach. De kwaliteit van een worst staat altijd op het etiket. Enkele eisen zijn slandaard: ♦Als grondstof dient uitsluitend het beste varkens- en rundvlees. Verhoudingsgewijs wordt veel vlees verwerkt. Er wordt gekruid met afzonderlijke kruiden, niet met mixen. Het resullaal is een belere en traditio- nelere smaak. ♦Vakmanschap staat hoog in het vaandel. Ambacht, traditie en oorspronkelijke recepturen zijn belangrijk. ♦Rijpen en drogen krijgen de tijd die daarvoor nodig is, zodal de pro duclen de smaak en rijpheid oni- wikkelen die ze behoren te hebben. Op de vleeswarenafdcling van uw Albert Heijn kunt u de volgende worstsoorten verkrijgen: l'leffersalami: de beste kwaliteit salami, ommanteld met eetbare, gebrokcn peperkorrels. Theeworst (grcj en fijn): gerookle en gerijpte vleespastei. Smeui'g, smeerbaar en met een specifieke rooksmaak. Braunschweigcr Mettwurst: grove smeerbare droge worst, een variant op theeworst. Kalbfleischwurst: fijne gekookte worst van uitsluitend kalfsvlees. Champignonwurst: geraffineerd gekruide worst van varkens- en rundvlees met champignons. *Tiroler Jagdwurst: middelgrof, met champignons en flinke stukken achlerham, behalve als boterham- beleg zcer geschikt als snack. Bierwursl: pittige Beierse specialiteit van varkens- en rundvlees, gekruid met mosterd- zaadjes en een tikkeltje knoflook. Hcrla Edlc Leberwurst: ecn smeerbare leverworst van varkens- en kalfsvlees en lever. Zeer fijn van structuur en smaak, lekker op brood of toast. All Duitse eervclaat en salami: fijn gekruide en gedroogde worst soorten. In de salami zil een tikkeltje knoflook. Schinken Naast worstmakers zijn Duitsers 00k bedreven hammakers. Hel mooiste voorbeeld daarvan is Schwarzwalder Schinken, de ham van het Zwarte Woud. Dit is een in een rechthoekige vorm gesneden, onlbeende ham, die met zout en kruiden is ingewreven en een aantal weken droog gepekeld. Daarna is de ham gerookt en gedroogd in rook van dennenhout en dennen- appels en vervolgens aan de lucht gedroogd. Dit proces neemt alles bij elkaar acht weken in beslag. Het resultaat is een ware delicatesse. Voor alle vleesw; geldt: ALIE ACCESSOIRES UlT EIGEN BEZIT Meng voor 1 persoon 1 eet- lepel yogonaise, 1 eetlepel kwark en 2 theelepels pittige mosterd door elkaar en bestrijk hiermee 2 sneetjes Oberlanderbrot (pakje, Kelderman). Verdeel over 1 sneetje 4 zakje veldsla (a 75 g). Beleg dit om en om met 1 in plakjes gesneden tomaat en 50 g plakjes cambozola (kaas). Leg het andere sneetje met de besmeerde kant hierop en snijd de sandwich door- midden. 80

Allerhande | 1998 | | pagina 80