De 9 micro-elementen AllerHandt |75 for of (jehad? 1. Chroom (chromium) Taak: speelt een rol bij de vverking van insulinc en dus bij de kool- hydraatstofwisseling Zit in: onbekend 2. Fluor (fluoride) Taak: is een onderdeel van tanden en botten en gaal - 'ingebouwd' in het tandglazuur - caries (tand- bederf) tegen Zit in: ihee en zeevis en in zeer kleine hocveelheden in vrijwel alle andere voedingsmiddelen Bijzondcrheden: fluor is in de voe- ding altijd gebonden aan andere stof(en (bijvoorbeeld aan natrium) en heet dan fluoride 3. IJzer Taak: is een bouvvsieen van enkele enzymen en van hemoglobine (rode bloedliehaampjes) en levert zo een bijdrage aan het transport van zuurstof van de longen naar de cellen in het lichaam Zit in: in vlees(waren), roggebrood, bruin- en volkorenbrood, graan- producten, aardappels en groente Bijzondc.rhcdcn: ijzer in dierlijke producten wordt betcr in het lichaam opgenomen dan ijzer in plantaardige producten. Vitamine C bevordert de opname van ijzer uit plantaardige producten 4. Jodium Taak: is als bouwsteen van schild klierhormonen van belang voor de groei en de ontwikkeling van het zenuwstelsel en het op peil houden van de stofwisseiing Zit in: gejodeerd zout. brood en zeevis 5. Koper Taak: werkt mee aan de vorming van bloed, bindweefsel, botweefsel en haarpigment en bevordert de werking van het afweersysteem en de bloedstolling Zit in: groente, fruit, vices, brood en graanproducten en cacao- producten 6. Mangaan Taak; activeert diverse enzymen die nodig zijn voor de stofwisseiing Zit in: volkorenbrood en andere volkoren-producten, thee, groente en Iruil 7. Molybdeen Taak: speelt als onderdeel van diverse enzymen ecu rol bij de ijzer- en vetstofwisseling Zit in: brood, graanproducten, nielk en peulvruchten 8. Seleen (selenium) Taak: is een onderdeel van een enzym dat werkzaam is in de lever en de rode bloedliehaampjes, houdt de celwanden in stand en bindl zware metalen, waardoor deze minder giltig worden Zit in: bijna alle voedingsproducten Bijzondcrheden: de hoeveelheid seleen in groente en Iruil hangt vooral af van de grond waarop ze groeien 9. Zink Taak: is als onderdeel van veel enzymen betrokken bij de opbouw van eiwitten, de groei en vernieu- wing van weefsel, de koolhydraat- stofwisseling en het functioneren van het afweersysteem Zit in: vlees, kaas. granen, brood, noten en schaal- en schelpdieren. Komi in veel andere voedings middelen in heel kleine hoeveel- heden voor. Eet u voldoende mineralen? Voor mineralen geldt hetzelfde als voor vitamines: bij een gevarieerde voeding krijgt u ruim voldoende mineralen binnen en is aanvulling niet nodig. Uitzondering hierop is fluor. Fluoride komt in voedingsmiddelen in zulke kleine hoeveelheden voor, dat daarmee de behoefte niet wordt gedekt. Daarom is extra fluoride, in de vorm van tabletten of door tand- pasta met fluor te gebruiken, aan te raden.

Allerhande | 1998 | | pagina 75