Mineralen: de onmisbare tegenhangers van de vitamines aan Bij zwavel, fosfor, magnesium en chloor denkt u vast niet uw lievelingskostje. Toch kunt u niet zonder. Ongemerkt leveren deze en nog twaalf andere mineralen een onmisbare bijdrage aan uw gezondheid. 74 AllerHande Heeft u vanddaq uw portie f Dat vitamines een belangrijk onderdeel zijn van gezonde voeding is bekend. Vrijwel ieder- een kent de belangrijkste vitamines en weet in welke voedingsmiddelen ze zitten. Daarbij steekt de kennis over mineralen sehril af, terwijl die net zo belangrijk zijn en ook van nature voorkomen in de voeding. Micro en macro Een belangrijk verschil met vitami nes is dat mineralen anorganische, niet-levende stoflen zijn. Ze zijn te verdelen in macro-elementen en micro-elementen (ook wel spoor- elementen). Van de macro-elemen ten heelt het lichaam enkele honderden milligram tot i gram per dag nodig, van de micro-elementen hooguit tien milligram. Er zijn zeven macro-elementen: natrium, kalium, calcium, fosfor, chloor, magnesium en zwavel, en negen micro-elementen: ijzer, koper, seleen, zink, chroom, fluor, jodium, mangaan en molybdeen. Daarnaast zijn er nog mineralen die in kleine hoeveelheden in het lichaam voorkomen, maar waarvan niet duidelijk is of ze echt onmis- baar zijn. Het gaat dan om arseni- cum, borium, kobalt, lithium, lood, nikkel, silicium, tin en vanadium. Deze worden hier verder buiten beschouwing gelaten. De 7 macro-elementen 1Calcium (kalk) Tank: opbouw en onderhoud van skelet en gebit Zit in: melk, melkproducten, kaas, groente, noten en peulvruchten Bijzondcrheden: voor een goede opname in het lichaam is vitamine D onontbeerlijk 2. Chloor lank: zorgt samen met natrium en kalium voor een goede vochtbalans in het lichaam Zit in: kcukenzout en alle producten waarin keukenzout is verwerkt Bijzondcrheden: chloor is in het lichaam gebonden aan natrium (natriumchloride) en kalium (ka- liumchloride) en is een onderdeel van maagzuur 3. Fosfor Tank: zorgt samen met calcium voor een sterk skelet en sterke tanden en speelt een rol bij de energiestofwis- seling en diverse enzymprocessen Zit in: melk(producten), kaas, vis, vlees, peulvruchten en volkoren- graanproducten Bijzondcrheden: komt in het lichaam en in voedsel allijd voor in de vorm van losfaat 4. Kalium Tank: zie natrium Zit in: groente, fruit, aardappels, vlees, brood, melk en noten Bijzondcrheden: vooral het evenwicht tussen natrium en kalium is van belang 5. Magnesium lank: zorgt met calcium voor de opbouw van botten, is essentieel voor de opbouw van lichaamseiwit en speelt een rol bij het samen- trekken van spieren Zit in: brood en graanproducten, groente, melk(producten) en vlees 6. Natrium lank: werkt mee aan de vochthuis- houding in het lichaam en zorgt samen met kalium voor het doorge- ven van prikkels door de zenuwen en het samentrekken van de spieren Zit in: bijna alle voedingsmiddelen en keukenzout Bijzondcrheden: wordt in de vorm van keukenzout toegevoegd aan veel producten 7. Zwavel Taak: is als onderdeel van amino- zuren een onmisbare bouwsteen van eiwitten Zit in: alle eiwitbevattende voedingsmiddelen Bijzondcrheden: komt alleen voor als onderdeel van aminozuren

Allerhande | 1998 | | pagina 74