Wolfgang Eickes 'Het gebruik van goede, pure producten is voor mij heel belangrijk (La Mairie, Wassenberg): 54 'Streekgerechten zijn hier erg belangrijk' 'Ik kookte lange tijd in New York. Het productaanbod daar is enorm door het mondiale karak- ter van de stad. ledereen die erheen kwam, nam zijn eigen keuken mee. Fantastisch. Voor een kok een walhalla. Maar ook de varieteit in onze Duitse keu ken is groot. Er is eigeniijk niet een typisch Duitse keuken. ik heb in het noorden, zuiden en westen gekookt. Daartussen bestaan heel veel verschillen. De helft van de menukaart in mijn restaurant bestaat uit streekgerechten. Die streekin vioeden spelen in veel goede restaurants een belangrijke rol. Dat geldt ook voor de herwaar- dering van oude Duitse pro ducten. Veel fruit-, kool- en wortelsoorten waren we lange tijd vergeten. In eerste instantie zijn jonge chefs ermee begonnen om die weer te gebruiken. En nu Wolfgang Eickes, La Mairie (een Michelin-ster), Wassenberg (ten zuidoosten van Roermond Wolfgang Eickes (41) kan fantastisch koken. Maar alsof dat al niet genoeg is, voert zijn restaurant in Wassenberg ook een zeer bijzondere wijnkaart. Wijn is een hobby van Eickes. In zijn wijnkelder iiggen maar liefst 480 soorten, afkomstig uit de hele wereld. Eigeniijk wilde Wolfgang leraar worden. Hij studeerde filosofie en germanistiek. Maar na een belangrijk examen besloot hij zijn studie aan de wil- gen te hangen en gehoor te geven aan zijn werkelijke passie: koken. En dat is maar goed ook, anders was er een talent verloren gegaan. Zijn restaurant La Mairie is beroemd in de wijde omtrek van Wassenberg. zie je dat in veel huishoudens lichter wordt gekookt. Daar hebben wij misschien ook aan bijgedragen, want we geven veel kookcursussen. Onze keukens zijn heel open. Mijn persoon- lijke smaak is sterk bei'nvioed door mijn buitenlandse ervarin- gen. Het zou raar zijn als dat niet zo was. Maar los van die invloeden is het gebruik van goede, pure producten voor mij heel belangrijk. Als je die op een creatieve manier in de keu ken gebruikt, is dat echt top.'

Allerhande | 1998 | | pagina 54