Duitsland stond altijd bekend om z'n 'liebliche', zoete wijnen. Inmiddels zijn veel wijnproducenten een andere weg ingeslagen. GeTnspireerd door buitenlandse collega's en aangemoedigd door een generatie jonge en enthousiaste 'Winzer' is het roer definitief om. Nieuwe Generatie Stond Duitsland voorheen syno- niem voor min of mcer zoctc wijnen met veel fruit en een betrekkclijk laag alcoholgehalte, de laatste jaren zijn droge wijnen sterk in opkomst. Speciaal voor wijn- drinkers die liever een wat minder zoete wijn drinken, zijn Duitse wijnproducenten pittige, frisse, droge wijnen gaan maken. Goede voorbeelden daarvan zijn Revian, Kendermann Riesling en Kendermann Rivaner. Revian Revian is een wijn van het bekende huis Racke. Hij wordt gemaakt door de 24-jarige Daniel Wagner. Ondanks zijn leeftijd is Wagner doorkneed in het vak en heeft hij al de nodige internationale ervaring. Zo werkte hij - na een gedegen opleiding - bij vooraanstaande wijnbedrijven in Bordeaux, Chianti en California. Bovendien is het wijnmaken hem met de paplepel ingegoten: hij vertegenwoordigt de zesde generatie van een wijn- bouwersfamilie in Rheinhessen. Daniel Wagner maakt Revian vol- gens de modernste inzichtcn. Twee aspecten vallen daarbij op. In de eerste plaats laat hij de druiven plukken net voordat ze volledig rijp zijn. Daarnaast laat hij ze zeer vroeg in de morgen oogsten, om ze daarna razendsnel naar het pershuis tc laten brengen en te persen. Zoet of droog? Aan het etiket van een Duitse wijn kunt u heel gemakkelijk zien of hij droog of zoet is. Is er 'halbtrocken' of 'trocken' ver- meld, dan is de wijn haifdroog (milddroog) of droog. Treft u deze termen niet aan? Dan is de wijn (licht)zoet. Het effect is dat dc druiven hun aroma's optimaal aan de wijnen afgeven en dat ze fris en licht van karakter zijn. Duitse cepages Kendermann Riesling en Kender mann Rivaner zijn zogenaamde Rebsorten-Profilweine'. Dit type wijn werd onlangs gei'ntroduceerd. Rebsorten-Profilweine zijn ont- staan toen zeven vooraanstaande wijnproducenten vonden dat het tijd werd voor een gehcel nieuwe Duitse wijn, een eigentijdse wijn met een jong elan. Zij gaven mede- werkers van de Wijnbouwhoge- school te Geisenheim (Rheingau) opdracht de mogelijkheden te onderzoeken. Onder leiding van professor Dieter I loffmann werkten zij vijf jaar aan het project. Rebsorten-Profilweine behoren volgcns de producenten tot een smaaktype dat vrijwel iedereen lekker vindt: milddroog, fris, jong, fruitig en vooral harmonisch. Het zijn wat de Fransen 'cepage-wij- nen' noemen: wijnen van een drui- venras, waarvan de naam op het etiket wordt vermeld. Uitsluitend de druivenrassen riesling, pinot blanc, silvaner en rivaner (Miiller- 1 hurgau) worden ervoor gebruikt. Ook Revian is een 'cepage-wijn', want hiervoor wordt uitsluitend de rivaner gebruikt. Moderne etiketten Bij moderne wijnen horen geen traditionele Duitse etiketten, zo vinden de nieuwe Duitse wijnma- kers. Op de etiketten en flessen van Revian, Kendermann Riesling en Kendermann Rivaner zult u dan ook geen gotische letters, wapens en dergelijke aantreffen. De etiketten zijn modern van belettering en kleursteiling en de flesmodellen nieuw en trendy. De techniek achter de Rebsorten-Profilweine De productietechniek verklaart waarom Rebsorten-Profilweine zo anders zijn dan de gebruikelijke Duitse wijnen. Voor de vervaardiging van Rebsorten-Pro filweine is gekozen voor 'koude vinificatie', gevolgd door 'malolactische gis- ting'. Koude vinificatie wil zeggen dat de gisting van de druivenmost bij een lage temperatuur plaatsvindt. Dit komt de fruitigheid van de wijn ten goede. Malolactische gisting houdt in dat het scherpe appelzuur in de wijn omgezet wordt in het mildere melkzuur. Met name door die malolactische gisting wij- ken de Rebsorten-Profilweine af van de traditionele droge, Duitse topwijnen, die deze behandeling niet ondergaan. Daardoor bevatten Rebsorten-Profil weine minder zuren dan de klassieke droge wijnen. Ze zijn minder 'been- droog' en kunnen sneller worden gedronken. AllerHande

Allerhande | 1998 | | pagina 35