Een glas gloedvolle wijn voor de koude winterdagen Enseca.^1^ Net zoals tijdens koude winterse dagen stevige gerechten heerlijk smaken, zijn ook stevige, gloed volle wijnen dan op hun best. Het assortiment van Albert Heijn voorgiet ruimschoots in wijnen met zo'n temperamentvol karakter. Wijnen om bij op te warmen WIINSUGGESTIE: 8 »=DdSiVfO In het algemeen passen deze wijnen zowel bij pittige, kruidige. hartige gerechlen van vlees (van zowel rund, lam als varken) als gevo- gelte (onder andere kip, parelhoen. kalkoen of eend). Hoewel ze behoorlijk wat 'body' hebben, zijn ze zeker niel hard' van smaak. Daardoor zijn ze ook geschikt om te schenken bij een stukje kaas of worst. WIINSUGGESTIE: 8 Chateau Agram AC Corbicrcs Stevige, soepele, elegante wijn waarin u rood fruit, laurier en ledcr ontdekt. Deze wijn hceft gerijpt op eik.cn vat. Past uitstekend bij gerechten in mcditerrane sfecr, zoals lamsbout met Provengaalse kruiden en stoofpotten. Serveertemperatuur 16 CC. Chateau 1 apic AC Coteaux du Langucdoc Stoere, donker getinte wijn met veel fruit en een stevige structiiur dankzij de nadntkkelijk aanwezige rijpc tannines. De wijn is gemaakt van diverse druivenrassen, die worden verhouwd op een ondergrond van leisteen. Daardoor heeft hij, ondanks zijn gespierde karakter, een zekere finesse. Heerlijk bij gebraden of gegrilde entrecote en geprononceerd smakende kazen. Serveertemperatuur t6 ZC. Siglo DOC Rioja Crianza Deze in een opvallende jutezak verpakte klasse-rioja heeft een geur van zwarte bessen en een snuifje vanillc. Het frui, handhaaft zieh mooi in de ronde smaak en wie goed doorproeft, ontdekt ook iets van drop. Hij smaakt voortreffelijk bij gebraden of gegrild rood vlees (eventueel gegarneerd met een klontje kruidenbotcr), maar ook bij roerbakgereehten met varkensvle.es is het een goede keus. Serveertemperatuur 16 °C. Periquita Deze knachtige, niet~zware wijn is vernoemd naar het Portugese druivenras waarvan hij is gemaakt. Hij heeft een fonkelende, diepe kleur en een zeer fruitige geur en smaak, met op de achtergrond een verfrissend zuurtje. Past bij vrijwel alle kruidige vleesgerechten, chili con came en gegrilde runderbraadworst. Serveertemperatuur /6 °C. 66 AlletHdnd?

Allerhande | 1998 | | pagina 66