Vanuit Louisiana vindt tabasco zijn weg over de hele wereld Bloody Mary Chilipoeder geeft oer-HoIlandse spruitjes een pit tig karakter Cayennepeper Cayennedressi ng Meng 1 theelepel mosterd met 1 flinke mespunt cayennepeper, 1 eetlepel wijn- agijn en schenk hierbij al roerend 3 eetlepels olie. Voeg gout naar smaak toe. Lekker over plakjes komkommer. Sambalboontjes serveren Kook spergiebonen of kousenband beetgaar, giet ge af en schud ge om met 1 eetlepel boter en 2 theelepels sambal. Hct plukken van de pepers voor tabasco gebeurt nog met de hand Tabasco Voor de bereiding van tabasco, de hete pepersaus uit Louisiana (VS), worden scherpe tabasco-chili's gebruikt. De pepers worden met zout uit naburige zoulmijnen vermalen. gemengd met azijn en fermenteren vervolgens maandenlang op vat. Hierna worden vloeistof en vaste bestanddelcn geschciden, waarna de rode-pepersaus in grote vaten wordt geroerd. Naast de hete rode tabasco is er een mildere, groene tabasco die wordt gemaakt van jalapeiiopepers. AllnHand? 65 Chilipoeder De benaming chilipoeder is nogal verwarrend. Het bestaat namelijk niet alleen uit gemalen chilipepers. maar bevat ook komijn, oregano en knollook. Cayennepeper wordt gemaakt van een kleine hete chilisoort. De pepers worden gedroogd en ver volgens gemalen. I loewel hun naam anders doet vermoeden, kornen ze niet uit Cayenne in Frans Guyana. Tomatensap met tabasco is een kiassieker en in Bloody Mary mag het niet eens ontbreken. Maar tabasco combineert even goed met tomatensoep of tomatensaus en geeft bijvoorbeeld tomatencrostini of bruschetta een vurig Italiaans karakter. Sambal Misschien wel de bekendste toepas- sing van peper is sambal. Voor de bereiding worden (lombok)pepers fijngestampt, al dan niet gebakken en vermengd met bijvoorbeeld zeezout (sambal oelek), zeezout en trassie (sambal trassie) ot zeezout, ui, trassie en olie (sambal serdadoe). De smaak van sambal kan varieren van pittig, pedis' in het Indonesisch, tot mild zoet. manis'.

Allerhande | 1998 | | pagina 63