m Peperbloemen mm Pasta Diavola AllerHande 61 'Hun peper is heter dan de onze en ze eten niet zonder', schreef Columbus toen hij de Cariben had ontdekt en de eetgewoonten van de bewoners had bestudeerd. De peper werd meegenomen naar moederland Spanje en zou in rap tempo de wereld verove- ren, vooral door toedoen van de Spaanse en Portugese ontdek- kingsreizigers. Het duurde nog even voordat de peper werd 'gedetermineerd' als vrucht- groente, famiiie van tomaat, aubergine en paprika. groene pepers (lombokpepers). Klei ner en dus scherper is de cayenne- peper, die het qua scherpte echter ruimschoots aflegt tegen Afadame leanette: geel of oranje, klein, gedeukt en lampionvormig. Chilipeper is een klein, puntig en koperkleurig pepertje dat vaak in zijn geheel wordt gedroogd ol verwerkt tot poeder. Rawits zijn kleine, dunne en dus zeer hete pepertjes, de rode iets zoeter dan de groene. Verse pepers Vooral de zaadjes van verse pepers zijn heet van smaak. Wie van pittig en scherp houdt, kan de zaadjes dan ook gewoon laten zit- ten. Yoor een mildere smaak worden Boven: Verse rode pepers uit 'het Spaanse Westland' (Murcia) drogen in de brandende zon. Links: De mildere, groene tabasco wordt gemaakt van de dikke, vlezige, Mexicaanse jalapenopeper. Vermeng beetgaar gekookte pasta na het afgieten direct met olijfolie, een uitgeknepen teen knoflook en een verkruimeld chilipepertje. pepers in de lengte gehalveerd en de zaadjes en zaadlijsten met de punt van een mes verwijderd. Snijd de peper daarna in reepjes. Raak ogen ol lippen na het schoonmaken van het pepertje niet aan met de vingers: de olie (cap- sai'cine) uit de pepertjes brandt op de liuid en is niet oplosbaar in water. Door pepers kort in een koekenpan te truiten, wordt de smaak nog intenser. Net als paprika s kunt u pepers ont- vellen: de smaak wordt daarvan mil der en de peper is gemakkelijker te eten. Blaker de pepers in de oven onder de grill tot het schilletje zwart ziet. Bedek ze daarna een minuut of tien met een vochtige doek en ver- wijder dan het schilletje met plastic handschoenen of een mesje. Soorten en maten De scherpte van een peper is afhankelijk van de hoeveelheid capsai'cine, een etherische olie die in de zaden, zaadlijsten en het vel van de peper voorkomt. In het al- gemeen geldt: hoe kleiner en puntiger de peper en hoe dunner het schilletje, hoe heter de peper. De bekendste pepersoorten zijn natuurlijk rode en Gedroogde (chili)pepers Gedroogde pepers kunnen worden verkruimeld. gekneusd of fijngewre- ven in een vijzel en aan stoofschotels, sauzen of bijvoorbeeld rijstgerechten worden toegevoegd. Ook kunt u hele gedroogde pepertjes een uurtje in water weken en daarna als verse peper verwerken. Om de smaak iets af te zwakken, de pepertjes een uurtje weken in een mengsel van 5 delen azijn en 1 deel zout. Gedroogde chili- pepers zijn iets scherper van smaak dan gedroogde rode of groene pepers. In Japan en China worden pepers ook gebruikt om gerechten te garneren. Snijd pepers vanaf de steel- aanzet doormidden, verwij- der de zaadjes en snijd beide helften tot de steel- aanzet in smalle reepjes. Leg de peper'bloemen' tot gebruik in ijswater, zodat de reepjes als bloemblaad jes omkrullen. De peper bloemen zijn niet eetbaar! Om stoofgerechten te kruiden wordt in Portugal piri-piri gebruikt. Wrijf hiervoor vier rode pepers in de vijzel jijn. voeg al roerend druppclsgewijs 2 eetlepels olie, 2 theelcpels citroensap en een flinke mespunt oregano toe. Breng het mengsel op smaak met zout.

Allerhande | 1998 | | pagina 61