'Onderweg voedde hij zich met een stukje pekel vleesch, chocolade en rozijnen, naar het oude recept van de Friesche hardrijders. En vender sloeg hij veel glagen warme melk naar binnen.' AllerHande 55 Wat eten schaatsers? Schaatsers gebruiken meer energie dan de 2000 a 2500 kilocalorieen per dag waar een volwassene normaal genoeg aan heeft. De koolhydraten- en vet- voorraad in het lichaam is goed voor twee uur intensief schaatsen. Tijdens de tocht moet er dus flink ingenomen worden, bij voorkeur een mix van vioeibare koolhydraten (energiedrank) en vast voedsel, zoals chocolade, rozij- nen, bananen en biscuits. Het enige nadeel is dat sommige zakcn kunnen bevriezen. Een stop bij een koek en zopie is dan geen gek idee... Dockumer kofje (het Friese zusje van Irish coffee) Schep voor r persoon 4 theelepels bruine basterdsui- feer in een hittebestendig glas. Schenk er een royaal borrelglaasje Beerenburg (slijter) bij. Tot ca. 1 >/2 cm onder rand glas vullen met verse kolfie. Laat de suiker al rocrend oplossen. Schep halfstijf geslagen slagroom op de koffie. Garneer met bruin kandijgruis (zeer lijne bruine kandij, Van Gilse). Drink de Dockumer kolje zo onder de slagroom weg. Franeker/Frentsjer: stad van Sterrekiekers De studenten zijn er sinds 1811 ver- dwenen, de sfeer zeker niet. De Sterrekiekers spelen tijdens menig Elfstedentocht de sterren van de hemel. Lekker eten in Franeker is niet moeilijk, het gezellige centrum biedt volop gelegenheid. Ook een stuk suikerbrood nuttigen in een stadscafe is geen straf. De kaatsbaan, het kaatscafe Bogt fen Gune en het beroemde planetarium van Fise Eisinga zijn enkele van de vele bezienswaardigheden. Voor veel schaatsers begint hier een andere kant van de Tocht der Tochten: de Hel van het Noorden. (Fries kranlenbcricht uil 1917 over rijder SjoerJ Swierstra) Dokkum/Dokkum: en dan is er kofje Wie Dokkum haalt, haalt Leeuwar- den. Dat gold helaas niet voor Boni- fatius. Niets wijst er overigens nu nog op dat Dokkumers moordlustige lieden waren. Integendeel, elke schaatser die zijn tiende stempel haalt, krijgt hier een zeer warm welkom. Maar Bonifatius kreeg niet eens te eten. Naar verluidt veranderde hij brood in steen toen een vrouvv wei- gerde hem iets te geven. Het 'halfje' (ongesneden) is nog steeds te bezich- tigen. Een bezoeker in de i6de eeuw schreef zells dat het stenen brood reuk en smaak behouden had'. Van- daag de dag ruikt de Dockumer kofje toch een stuk lekkerder...

Allerhande | 1998 | | pagina 33