Seizoensinvloeden bij verse vis Niet elke soort vis is het hele jaar door bij Albert Heijn verkrijgbaar. De verse schol(filet) is bijvoorbeeld op dit moment even vervangen door een minstens zo smakelijk alternatief: de hondstong. Dat heeft alles te maken met de invloed van het seizoen. 24 AllerHdnde Hondstong vervan<?t even de In restaurantkeukens is het al jaren een goede gewoonte om de seizoenen te vol- gen. Wie in januari om verse asperges vraagt, moet op enige weerstand van de chef-kok stuiten. Albert Heijn gaat op dezelfde wijze om met het inkopen van pro- ducten. Neem bijvoorbeeld vis. Doordat de bewaarmethoden beter zijn geworden en het transport steeds sneller, kan Albert Heijn in principe vis van over de hele wereld betrekken. Dat is handig, want zoals de zomer zich over de beide halfronden ver- plaatst, zo trekken vissen ook de wereld over om zich voort te planten (paaien) of zich te voeden (fourageren). Ze zoeken de omgeving die hen daarbij het meest welgevallig is. Maar er is ook weleens ruimte in hun reis- schema. Dan is het weer niet goed, of het voedsel is plaatselijk of tijdelijk op. Het kan ook zijn dat ze hun reserves nodig hebben om eitjes te maken. 'kuitziek' heet dat in vaktermen. Op zulke momenten kunnen de vissen hel beste met rust gelaten worden, zodat ze op krachten kunnen komen en zich kunnen voorbereiden op drukke tijden. En omdat dat precies is wat Albert Heijn doet, kan het voorkomen dat een bepaalde vissoort even niet verkrijgbaar is. Zo kan het zijn dat er geen schol of scholfilet aanwezig is, omdat dat beter is voor het natuurlijke peil van de scholstand. Indien de schol uit een ander gebied voorradig is en dus niet kuitziek, dan is de schol gewoon verkrijgbaar. Wei is er altijd schol. gepaneerd en ongepaneerd, uit de diepvries verkrijgbaar. Celukkig is er een smakelijk alternatief: de hondstongfilet scholfilet J?'

Allerhande | 1998 | | pagina 24