r v r-'X 1 v 'Aarde Waarde' AllfrHande 23 Knolselderij en hjoolraap zijn echte wintergroenten. Net als hij ui, rode hiet en winter- wortel, hanteren de telers van deze groenten de principes van 'Aarde Waarde'. Ze omringen hun knolgroenten met veel zorg voor kwaliteit en aandacht voor het milieu. Schatten van Zo uit Moeder Aarde: rode bieten. De lekkerstc komen uit West-Friesland. EKO GROENTEN U vindt bij Albert Heijn 00k biologisch geteelde uien en wortels waar helcmaal geen kunstmest en chemische bestrijdingsmiddelen aan te lH!l pas zijn gekomen. Iedere groente gedijt het beste in een bepaalde grondsoort. Die bepaalt voor een groot deel de smaak ervan. Zo komen de lekkerste rode bielen uit West-Friesland, de reden dat Albert Heijn zijn bietjes van telers uit deze streek betrekt. Die telers werken volgens de strikte richtlijnen van Aarde t> Waarde', net zoals hun collega's die andere wintergewassen telen voor Albert Heijn. Ze gebruiken zo weinig mogelijk gewasbescher- mingsmiddelen. Om de grond gezond te houden, wordt aan leeltwisseling gedaan. Winter- wortels bijvoorbeeld worden maar eenmaal in de zes jaar op dezelfde akker geteeld. Zo verkleinen de telers de kans dat ze de wortels moeten beschermen tegen schimmels en aaltjes die in de bodem leven. Ook gaan de telers heel selectief om met bemesting. Voor vvinterwortels geldt een verbod op het gebruik van organische mest. Dat is niet alleen beter voor het milieu maar ook voor de kwaliteit van de wortels, die achteruit gaat als de wor tels door overbemesting te hard groeien. De knolgroenten die nu in de winkel liggen, zijn al enkele maanden geleden geoogst: de uien vorig jaar augustus, de knolselderij in november. Door de groenten op te slaan in koelcellen blijft de kwaliteit ervan op peil. Ook tijdens het bewaren krijgen de knollen de grootst mogelijke zorg. Als de bewaaromstandigheden niet ideaal zijn. kunnen de groenten gaan kiemen. Er komen dan groene scheuten op. Aarde Waarde' verbiedt echter het gebruik van chemische middelen die dit proces remmen. Bietjes worden nog altijd opgeslagen in een grote kuil, die is afgedekt met stro en aarde. Dat is voor deze groente de beste bewaarmethode. Dat betekent wel dat de knollen niet beschadigd mogen worden bij het rooien. Daarom rooien de telers van Albert Heijn de bieten met een machine die het loof vastgrijpt en de knollen uit de grond trekt. Geen water De rode bietjes die u bij Albert Heijn vindt, zijn niet in water gekookt. Na het schilien gaan ze in een grote zak, die in een speciaal verhittingsapparaat wordt geplaatst. Zo koken de bietjes gaar in hun eigen vocht. Op deze manier blijven de smaak en voe- dingswaarde van de bietjes het beste bewaard.

Allerhande | 1998 | | pagina 23