Oord ee 1 k 1 a ntenpanel geeft de doorslag 62 AllerHande Soep maken en inblikken is een vak apart. Soorten, ingredienten, bereiding, verpakking: elke keuze wordt zorgvuldig afgewogen. De smaak van de klant is daarbij doorslaggevend. Superieure soepen uim een jaar geleden nam Albert Heijn het hele eigen merk assorti- ment extra gevulde soe pen kritisch onder de loep. 'We hebben de indruk dat de smaak van Nederlanders heel langzaam aan het veranderen is', vertelt inkoper Erik Kieftenburg. Receptuur wordt echter niet zo maar gewijzigd. Kieftenburg: 'We gaan daarvoor te rade bij een grote groep klanten. Zij krij- gen van ons blikken met soep die bereid is volgens het bestaande recept en soep die gemaakt is op basis van een nieuw recept. We vragen het klantenpanel om beide variantcn thuis te proeven en daarbij een uitgebreide vragenlijst in te vul- len. Daarop staan vragen als: wat vindt u van het zoutgehalte? Wat is uw oordeel over de smaak? Wat vindt u van de geur? Hoe beoordeelt u het uiterlijk van deze soep? Zo komen we erachter wat onze klanten wel en niet goed vinden aan het nieuwe recept. Op basis van hun oordeel gaan we de receptuur verder verfijnen'. Te flauw Het blijft echter een feit dat smaken verschillen. 'Hoeveel moeite we dus ook doen, we zul- len het nooit iedereen naar de zin kunnen maken', erkent Kief tenburg. Ais de meerderheid van het klantenpanel aangeeft dat het zoutgehalte van de soep precies goed is, zijn er altijd mensen die de soep te zout of juist te flauw vinden. We probe- ren in ieder geval om de soep zo te maken dat zoveel mogelijk mensen hem lekker vinden'. Albert Heijn verbetert niet alleen de recepten van haar bestaande soepen. Ook worden er steeds nieuwe eigen merk soepvariaties ontwikkeld. Proeven op vrijdag Binnenkort wordt het assorti- ment AH soepen weer uitgebreid met een aantal bijzondere soe pen. Welke dat zijn, wil Erik Kieftenburg nog even geheim houden. Wel vertelt hij hoe men te werk gaat bij het ontwikkelen van een nieuwe soep. 'Eerst wordt de nieuwe soep bereid in de proefkeuken van onze leve- rancier. Meestal maakt hij drie varianten, die qua receptuur allemaal iets van elkaar verschil len. Samen met de kwaliteitsdes kundige van Albert Heijn, Erwin Roetert, en het team van de leverancier proef ik de soep. Van de drie varianten is de eer- ste bijvoorbeeld het beste qua smaak, de tweede het mooist van uiterlijk en heeft de derde een ingredient dat er absoluut niet in past. Op basis van ons gezamenlijk oordeel ontwikkelt de fabrikant vervolgens een recept'. Deze soep schotelt Kief tenburg vervolgens voor aan zijn colle- ga's. 'We hebben hier op het hoofd kantoor een proef keuken waar we elke vrijdag allerlei nieuwe producten uitproberen. Ik maak notitie van de opmerkingen van mijn collega's en ga daarmee terug naar de fabrikant. Die past zijn receptuur weer wat aan. En dan wordt de nieuwe soep voorge zet aan een klanten panel. Het oordeel van dit klanten panel is doorslag gevend'. Geen botjes Als de receptuur helemaal vaststaat, kan de soep worden Foto rechts: Inkoper Erik Kieftenburg (r) en leverancier Edwin van Veldhuizen vergelijken inhoud en uiterlijk van de soepen. Onder: In principe gaat't net als thuis. Alleen zijn de hoeveelheden wat anders.

Allerhande | 1998 | | pagina 62