Fleurige potjes op een rij Elke dag even ramen open n huis Filter in de revisie Het onderhoud voor de afzuigkap Isolatie vraagt om ventilatie Voor blijvend scherpe messen AllerHande 41 Deze maand vindt u in Sir Albert's Garden kant-en-klare bloembollen in een potje en Primula Acauiis. Een paar pot jes naast elkaar in de venster- bank of samen als minituintje met wat stenen en mos uit de tuin op een blikken dienblad, brengen alvast een vleugje lente in huis. Isolatie, tochtslrippen en dubbel glas hebben een nadeel: ze gaan ventilatie tegen. Gevolg hiervan is dat vochtigheid - veroorzaakt door bijvoorbeeld koken en douchen - niet weg kan en de groei van schimmels en bacterien bevordert. In con slecht geventileerde woning ademen de bewoners steeds dezellde lucht in, waarin pollen, bacterien en gassen die vrijkomen van lijm en sprays, welig tieren. Kriebelhoesl, steeds terugkerende vcrkoudheid en hoofdpijn kunnen hiervan het gevolg zijn. Daarom zijn elke dag de thermostaat even laag draaien en luchten gezonder dan alles potdicht houden. Regelmatig slijpen houdt een mes in topvorm. Het aan- zetstaal van de Zwilling messenset is uitermate geschikt om messen vakkundig te slijpen. Dit geldt voor messen met een glad snijvlak, dus niet voor uw kartelmessen. Houd het mes schuin op het aanzetstaai. Start met de brede kant van het mes (meteen onder het heft) bovenaan het aanzetstaai. Beweeg het mes naar onderen toe, waarbij u eindigt met de punt van het mes in de snijrichting. Schuif het mes dus als het ware van u af. Het is niet nodig hard te drukken. Drie- of viermaal per snijvlak van het mes is voldoende. Koken, vet, hitte, stoom en rook worden door middel van een alzuigkap boven de kookplaat zoveel mogelijk aan de rest van de woning onltrokken, Vetresten blijven in het filler achter en de "ver- kookte' lucht wordt naar buiten afgevoerd zodat het binnen lekker fris blijft. Dit systeem werkt echter alleen als het liltcr regelmatig wordt verschoond. Gebeurt dit niet, dan raakt de afzuigkap als het ware ver- stopt en is deze niet langer in staat kookluchtjes gocd af te voeren. Voor klein onderhoud haalt u de zeef en het lilter uit de kap. In som- mige gevallen kan het filter worden hergebruikt nadat het in een sopje is schoongespoeld, maar vaak is een nieuw filter zeker zo handig. De zeef maakt u schoon met een vetoplossend middel. Is het zeelrekje droog, dan kan het (nieuwe) filter erin. Bij normaal gebruik dient het filter gemiddeld elke drie maanden te worden vervangen of schoongemaakt.

Allerhande | 1998 | | pagina 41