1 Van 'medicinaaP brouwsel tot volksdrank g Zoveel soorten, zoveel smaken Een Nederlander drinkt per jaar ongeveer 80 liter frisdrank, waarvan 40 liter cola. Circa 90% van de colaconsumptie betreft gewone en suikervrije cola, de overige 10% speciale colasoorten. Een kort overzicht. 'Gewone' cola Cola Light Cafeinevrije cola AllerHande 25 De populairste onder de colasoorten. Er wordt twee keer zoveel gewone cola gedronken als suikervrije cola. Hoewel de fabrikanten daimen wereldwijd met een recept te werken, zijn de smaakexperts het er over eens dat per conti nent de smaak verschilt: hoe zuidelijker, hoe zoeter. Light-cola's zijn geheel suikervrij en zijn gezoet met kunstmatige zoetstoffen. Cola Max Cola Light met een maximal taste. Cola zonder cafeine werd popuiair in het midden van de jaren tachtig. Circa 5% van de colaconsumenten drinkt cafeinevrije cola. Coca-Cola ontwikkelde zich tot het symbool voor de westerse wereld en de westerse levensstijl. Cherry Coke Cola met een kersensmaak, eveneens uit het midden van de jaren tachtig. De meeste consumenten konden de smaak nog wel waarderen, maar vonden het geen Coke meer. Cherry Coke is nu alleen nog in blik verkrijgbaar. Kindercola Cola zonder cafeine en met weinig koolzuur. Goed voor ongeveer 1,4% van de cola consumptie. Bij Albert Heijn verkrijgbaar als Raak Kindercola. maar in de Verenigde Staten wilde het niet lukken. Totdat in 1950 Alfred Steel het roer overnam. Twice as much for a nickel' was de slogan die de opmars van Pepsi inluidde. Boven- dien werd hel suikergehalte geredu- ceerd en bracht Pepsi kingsize en gezinsflessen op de markl. Nu kwam 00k de groei bij Pepsi er goed in. Coca-Cola had een geduchte concur rent gekregen. De doorbraak in Nederland In 1914 bestond het plan om Coca- Cola in Nederland te introduceren, maar de Eerste Wereldoorlog gooide roet in het eten. De Olympische Spelen van 1928 waren de volgende gelegenheid om de plas over te ste- ken. Dit keer had de missie meer succes. 1 wee jaar na de Olympische Spelen werd dc Nederlandsche Coca- Cola Afaatschappij opgericht. Ataar de verkoop liep niet. Atoeders vonden het geen limonade, want het smaakte niet naar vruchten. En in horeca- gelegenheden liep het 00k niet zo best, want 'echte' mannen dronken alleen 'echte' drank, zoals jenever of bier. De Nederlandsche Coca-Cola AAaat- schappij werd zelfs geliquideerd. Pas na de 1 weede Wereldoorlog begon de victorie. De Canadese en Amerikaanse bevrijders namen panty's, chocola en Coke mee. Dat bleek veel meer effect op de verkoop te hebben. Pepsi kwam in 1950 naar Nederland, maar de introductie verliep moei- zaam. Een van de redenen daarvoor was de omvang van het flesje. Wat in Amerika juist aansloeg, werkte ltier niet. De Nederlander vond 34 cl te veel. Het duurde dan 00k niet lang ol het Pepsi—flesje werd een Hesje van 19 cl. De 'American Dream' in een flesje In Nederland bracht de naoorlogse welvaart een enorme groei in de fris— drankconsumptie teweeg, maar nog tot ver in de jaren zestig werd fris drank eerder als traktatie beschouwd dan als iets gewoons.

Allerhande | 1998 | | pagina 25