Chateau de Saint-Preignan 'n Wijn met een vrouwelijk accent Wijn MTRtai Wijn van de maand Bodem, druivensoort en klimaat; een voor een spelen ze een belangrijke, onmisbare rol bij het ontstaan van een wijn. Maar de maker blijft de baas. Hij - of in dit geval: zij - en niemand anders bepaalt het karakter van de wijn. van de maand in het kort I n het zuiden van Frankrijk worden soe- ■9 pele, fruitige wijnen gemaakt. Althans: vandaag de dag. Oorspronkelijk waren Zuid- franse wijnen vol, fors en gekruid. Modeme manieren van wijn bereiden maakten het mogelijk om de zware wijnen om te toveren in soepele allemansvriendjes. Even leek het er echter op of alle Zuidfranse wijnen zo zou- den worden. Gelukkig besloot een aantal wijnboeren te vechten voor authentieke streekwijnen. Wijnen waarin de traditionele elementen zijn bewaard, maar die dankzij vooruitstrevende technieken wel toegankelijker zijn. Bodem, druivensoort en klimaat bleven gelijk, maar het inzicht, de opvattingen en de kennis van de makers veranderden. Vrouwelijke noot Producenten drakken hun stempel op hun wijn. Deze Chateau de Saint-Preignan is gemaakt door een vrouw. Misschien wel daardoor is deze Coteaux-du-Languedoc ook echt een elegante wijn. Het ffisse en fruitige van geurige frambozen zit erin, maar ook het pikante van versgemalen peper. Een makkelijke wijn, die tegelijkertijd een beetje stroef overkomt. Heerlijk om zo te drinken en heel geschikt om bij snel-klaar-vlees te ser- veren. Ook lekker bij gerechten uit de wok met kip, knapperige groenten en oosterse kruiden. De mens achter de wijn Derriere chaque bouteille, il y a un homme... (Achter elke fles zit een mens). Dat staat op het achteretiket van de Chateau de Saint-Preignan. Er staat een portret bij en het etiket is door Madame persoonlijk getekend. Zo wil zij met haar collega's 'Vignerons de la Mediterranee' (wijnmakers van het Middellandse-Zeegebied) u laten kennismaken met hun wijnen en wijn-opvattingen. ZUIDELIJKE TREKJES De groep 'les Vignerons de la Mediterranee', brengen wijnen op de markt die kenmerkend zijn voor hun streek. Met elkaar hebben ze gekozen voor een zelfde manier van presen- teren onder de naam Ambition. Deze Chateau de Saint-Preignan is een van de wijnen uit deze reeks. BOEREN BELEGEN MET EEN FLINTERTJE GEMBER De Coteaux-de-Languedoc is een stevige, maar elegante rode wijn. Dat beetje stroeve, het fris-fruitige en het fijne pepertje houden elkaar goed in evenwicht. Echt een 'borrelwijn' voor een koude herfstavond. Lekker met een stukje pittige kaas. Bijvoorbeeld boeren belegen of Zaanlander pikant, 't liefst gecombineerd met een mes- puntje mosterd, een tipje mangochutney of een flintertje gember. Naam: Chateau de Saint-Preignan 1995 Smaak: fruitig (framboos), peperig, makkelijk, middelzwaar Serveertemperatuur: 16 a 17 °C Lekker bij: gebakken dunne vleeslapjes zoals filetlapjes en rosbief, bij wok- gerechten met knapperige groenten, belegen boerenkaas, harde salami's Op dronk: nu Verkrijgbaar: zolang de voorraad strekt Prijs: f 7,95

Allerhande | 1997 | | pagina 87